Teraz mogę czytać, kiedy tylko chcę

Bardzo wcześnie nauczyłam się czytać - mając dwie dużo starsze siostry, trudno było uniknąć roli ucznia w ich zabawach w szkołę (jedna uczennica i dwie nauczycielki - istny koszmar!). Od zawsze czytanie było dla mnie najłatwiej dostępną (i społecznie akceptowalną) ucieczką od codzienności. Byłam stałym bywalcem wszystkich pięciu bibliotek w naszym mieście - więcej po prostu nie było, taka metropolia ;) Naturalnie, wybierałam zawsze maksymalna liczbę książek, a i tak przesiadywałam tam godzinami, zanim je wybrałam (poza tym - ten zapach, ta cisza, ten kurz unoszący się na tle światła wciskającego się przez szklane drzwi - gdzieś pomiędzy plakatami ręcznie wykonanymi przez panie bibliotekarki). Mogłabym opowiadać chyba tydzień bez przerwy o książkach, które wtedy przeczytałam, które pamiętam do dzisiaj i najchętniej postawiłabym je wszystkie na półce... Ale są dwie szczególne. Miałam Ci o nich napisać już dawno temu, kiedy na Otymże była jeszcze Zaczytanka (dobrze pamiętam? tak się nazywała ta zakładka?). Dobrze pamięta! - przyp. autorka O tym, że... ;)


Do rzeczy.
Na półce mojej mamy, wśród pożółkłych papierów, teczek z dokumentami i starych gazet, schowana była bardzo zniszczona książka dla dzieci. Moja mama (rocznik 1955) dostała ją z okazji zakończenia edukacji przedszkolnej :) Było to W Wojtusiowej Izbie Janiny Porazińskiej - niezbyt gruba książeczka z wierszykami (pierwszy raz wydana w 1925 r.). Niestety, jako dziecku nie wolno było mi oglądać jej w samotności - każda kartka była już osobno i żadna nie miała już kształtu prostokąta. Za to moja mama znała je wszystkie na pamięć (w sensie wiersze, nie kartki) - i opowiadała mi do snu. Jak ja je uwielbiałam! Ten staropolski język! Cudowny - ksobie, chyżo, od sieb, co raty (nie chodzi tu, bynajmniej, o raty kredytu mieszkaniowego), Laboga, mitręga, mało-wiele, itd. Do tego skrzaty, diabły, nawet Licho :) Gadająca miotła, gadająca kołyska, chodaki, pogrzebacz - szaleństwo! :)


Najchętniej przytoczyłabym tu wszystkie po kolei - Rośnie Ciasto, Siwy Mróz, Malowane Dzbanki, Baj - Baj - Baju..., Trepki z Klepki... Ech... Jak ja się zamartwiałam, jak to ciasto z dzieży kipiało... Bałam się trochę Pana Mrozu malującego okna, liczyłam malowane dzbanki - po tysiąckroć :) Ilustracje nie były wyszukane (Olga Siemaszko), ale małemu dziecku wystarczyły, żeby pobudzić wyobraźnię - pamiętam, że potwornie bałam się pająka z wierszyka Wycinanki - nawet nie chciałam dotykać strony, na której był narysowany :DAle wierszyk uwielbiałam - podobnie jak kilka innych w tej książce wierszy-wyliczanek. Każdy zna Bajkę Iskierki, nie wiem dlaczego do reszty tych melodyjnych, cudownie rytmicznych wierszyków nie ułożono melodii... Najukochańszy ze wszystkich - na przedostatniej stronie - Pod Kominem zawsze powodował u mnie ogromne wzruszenie i łzy wyciskał (dziecku czteroletniemu):
- Co chrobocze pod kominem?
- Tyci skrzat.
- A z dawności w izbie siedzisz?
- Tysiąc lat.
- Pójdźże się pokumać z nami.
- Kłaniam w pas!
- A nie zrobisz ty nam krzywdy?
- Kocham was.
Załączam kilka zdjęć komórkowych - tak tylko, żebyś miała ogląd na sprawę. Jak miałam 26 lat, zdobyłam używany egzemplarz na jakiejś aukcji. Używany - uwielbiam, z dedykacją z 1968 roku :) Teraz mogę czytać, kiedy tylko chcę :)

Miałam napisać jeszcze o wierszach Jana Brzechwy z ilustracjami - a jakże - Bohdana Butenki Androny, ale pochłonęła mnie ta Porazińska. Androny uwielbiałam już bardziej świadomie i z intelektualną premedytacją, natomiast W Wojtusiowej Izbie bardziej chyba czułam - jeśli można "czuć" książkę :) Chłonęłam ją całym swoim kilkuletnim jestestwem :)

***

To wspomnienie - Barbary znanej również jako Bajka - wygrało. Ja powiedziałam TAK, moja mama też, tata również. Zasłuchałam się, jeśli można się zasłuchać czytając literki z monitora :) Naturalność, emocje, entuzjazm - jest moc :) Gratuluję i czekam na adres. Nagroda jest już opakowana :)


Wszystkim, którzy podzielili się z nami wspomnieniami - serdecznie dziękuję. Dostałam 24 zgłoszenia i mimo że tytuły czasem się powtarzały, każde wspomnienie było na swój sposób wyjątkowe. Za jakiś czas przygotuję tekst, w którym zacytuję fragmenty jeszcze kilku Waszych wypowiedzi i napiszę więcej o książkach, które umilały Wasze dzieciństwo. Lektura wiadomości od Was sprawiła mi wiele radości, dziękuję!

PS Na liczniku 200 tys. odwiedzin, ten post ma numer 300 - nic tylko otworzyć szampana ;)

Komentarze

 1. No i szampan! Gdzie jest szampan?! Olga, stawiasz! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. była wśród zgłoszeń książka o przygodach kotka bezogonka? to był mój absolutny numer jeden :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajka rumieni się, skromnie trzepocze rzęskami i dziękuje za wyróżnienie :)*

  tak naprawdę to skacze jak oszalała po pomieszczeniu krzycząc w niebogłosy "AAAAAAAAAAA!!!!"

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę zasłużona nagroda :) Tyle powodów do otwarcia tego szampana, nooo :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Bajuuundaaa wygraaałaaaa!!!:D I jeszcze kropkowe opakowanie-no oszaleje z radochy:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Hahahahaha:D No i , że niby nie Farciara, no nie Farciara??!!:D

   Usuń
  3. no nie farciara! po prostu zdolniacha z pięknymi wspomnieniami :)

   Usuń
  4. Taaak, do pisania tak, ale do Psychologa domowego, to Farciara:D

   Usuń
  5. no niechże ja Mężowi mojemu szanownemu te komentarze pokażę! że są tacy co się z Domowych Psychologów cieszą! no, nie uwierzy!

   p.s. Bajce, oprócz domowego psychologa, gratuluję wygranej! :D

   Usuń
 6. przepieknie opisanie..już bym chciała taką dla Filusia:)Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zazdroszczę Wam dziewczyny, tak pięknie piszecie!

  OdpowiedzUsuń
 8. powtórzę się, ale naprawdę ZASŁUŻONA nagroda! świetnie mi się czytało..:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle miłych słów! Czuję się jakbym miała dzisiaj urodziny :) Pragnę podziękować Akademii...;)

  OdpowiedzUsuń
 10. I nie ma już takiej zakładki? Hmmm "kto późno przychodzi sam sobie szkodzi" :)
  Wspaniałe wspomnienie, a jak opowiedziane. Bajkowo! Gratuluję.
  No i szampana czas - kielich nadstawiam. Ciekawa jestem tych wspomnień, każde ma to do siebie, że jest na swój sposób wyjątkowe ;)))))
  Zmykam w uściskach!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wzruszyłam się szczerze! Jako dzieci widzimy jednak INACZEJ - jak dzieci! Pięknie, kolorowo, tajemniczo i przeżywamy każdą chwilę na sto procent, całym swoim małym jestestwem! Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 12. Liczyłam na to, że wygra piękne wspomnienie...ale nie mogło być inaczej...wzruszyłam się:) Nagroda zasłużona...gratuluję i dziękuję za zabawę:))))Podobało mi się to, że nie losowana:))))

  OdpowiedzUsuń
 13. Piekne wspomnienie.. zasluzona nagroda. Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty