Ewa czyta: Powiedz to komuś! (wyd. GWP)

No jest problem z tą książeczką. Po przeczytaniu tytułu przemknęło mi przez głowę - Znaczy co? Namawiamy dzieciaki, żeby były skarżypytami? He?

Nic bardziej mylnego.

W przeciwieństwie do tradycyjnych wierszyków, bajek, opowiastek, z którymi możemy zostawić dziecko sam na sam, ten tytuł wymaga dużego zaangażowania ze strony rodzica. A dlaczego? Spójrzmy na kilka haseł pojawiających się przy ilustracjach:

nie wolno śmiecić
nie wolno porzucać zwierząt
nie wolno okłamywać

Wydaje się Wam, że to są poważne tematy? To czytajcie dalej:

nie wolno kazać dzieciom dotykać dorosłego
nie wolno fotografować rozebranych dzieci
nie wolno przytulać ani całować dzieci, kiedy nie mają na to ochoty

Te są naprawdę ciężkostrawne!

Mowa o książce Powiedz komuś! Tekst: Elżbieta Zubrzycka, ilustracje: Agnieszka ŻelewskaKsiążka jest jedną z serii Bezpieczne dziecko. Co każde dziecko powinno wiedzieć. W przeciwieństwie do książeczek pt. Jak przechodzić przez ulicę? lub Czy mogę pogłaskać psa? ta pozycja wymaga naprawdę dużego zaangażowania dorosłego. Nie da się jej "czytać" ciągiem i wprowadzać "ciurkiem" zasady, o których dziecko powinno pamiętać. Może warto codziennie porozmawiać z dzieckiem na na jeden z wybranych tematów? A może nawet rzadziej serwować maluchowi lekcję wychowania? Jedno jest pewne - taka lekcja powinna się odbyć, czy to z książką Powiedz komuś! czy bez niej. Ja wolę jednak z jej pomocą.

Ilustracje Agnieszki Żelewskiej są oszczędne, mało skomplikowane, dosłowne. Moim zdaniem w książce tego typu jest to jak najbardziej na miejscu. Książeczka podzielona jest na cztery działy, które prócz obszarem zainteresowań, różnią się także kolorystyką ilustracji. W Powiedz komuś! znaleźć można zagadnienia związane z ochroną naszej planety, jest część związana z szacunkiem dla drugiego człowieka, dział o prawach dzieci i część o... ciele. Ten ostatni dział jest chyba najtrudniejszy, to w nim zebrane są te wszystkie trudne tematy dotyczące m.in. złego dotyku. Przed każdym działem jest wstęp oraz propozycje zajęć z dziećmi. I to jest świetny pomysł!

Chciałabym, żeby takie książki mieli wychowawcy z każdego przedszkola, z każdej zerówki (są jeszcze zerówki, prawda?), z pierwszych klas... I żeby poruszali w rozmowie z dziećmi także tematy związane z zagrożeniami czyhającymi w internecie, tego działu w tej książce mi zabrakło, a widzę, że coraz mniejsze dzieci korzystają z komputera w wersji on-line.

I hej! Rodzice! Pogadajcie ze swoimi dzieciakami! (jako i ja pogadam...)

Powiedz komuś!, tekst: Elżbieta Zubrzycka, ilustracje: Agnieszka Żelewska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, oprawa: twarda, stron 49, wymiary: 20,5 x 20,5 cm, cena: 24,90 zł

Popularne posty