Ewa czyta, jak to z ciotkami i wujkami bywa... (Ciotka Klotka i inne historie, wyd. Pascal)

Ciotka Klotka - patrzcie dzieci!
Na kokardach* w górę leci!
Na kokardach, na błyszczących,
z walizkami mknie pod słońce...

Zanuciłam, kiedy ostrożnie wyciągałam z przepełnionej księgarnianej półki tę książeczkę. Na początek zwróciłam uwagę na nietypowy format i na... twarde strony. Wszak nie chcę, żeby córa pożarła książkę w dosłownym tego słowa znaczeniu :)

Ciotka Klotka i inne historie, tekst: Agnieszka Ginko, ilustracje: Kasia Kukla-Puzoń


Rzut okiem na okładkę i już wiedziałam, że takie ilustracje to ja lubię. Jakby niedorysowane, krzywe, z mnóstwem szczegółów i szczególików, wymykające się stereotypom... Kamienice nie muszą mieć prostych ścian, a dachy idealnych proporcji. Wszak to nie projekt architekta. Im dłużej na takie ilustracje patrzysz, tym więcej widzisz. Zaraz, zaraz - ile tam jest kotów na okładce? Dziewięć? Przy latarni, w piwnicy, dwa na ulicy, trzy na dachu, dwa w oknach... Dziewięć! Ktoś tu musi kochać koty! Na prawie każdej stronie mogę bawić się w córką w szukanie kotków. Liczenie naszego domowego kociska raczej jest mało edukacyjne. Jeden. Jeden. Jeden :)

O, a propos edukacji - teraz będzie o treści. To może jakiś fragmencik?

Była sobie ciotka Frania
z wielką pasją do kąpania.
Namydlała się starannie
w wielkiej, trzymetrowej wannie.
Prócz cioci Frani, poznajemy ciotkę Klotkę, wujka Franka, wujka Rocha i ciotkę Manię. Każda z tych postaci ma jakąś słabostkę, która nie pozwala jej dostrzec naprawdę ważnych w życiu rzeczy. Do czasu... Mamy zatem nie za długie, zabawne, wierszowane utwory, które przemycają - i naprawdę nie są w tym nachalne - różne ważne treści. Jest czas na zabawę, ale i czas na naukę - czego chcieć więcej?

Na dodatek - które dziecko nie ma ukochanych cioć i wujków? Takich wyczekiwanych, najulubieńszych? Krewnych lub przyszywanych?

Ciotka Klotka i inne historie, tekst: Agnieszka Ginko, ilustracje: Kasia Kukla-Puzoń, Wydawnictwo Pascal, 2010, oprawa: twarda, stron: 12 (twarde), wymiary: 29 x 20 cm, cena: 19,90 zł

* w internecie krąży też wersja tekstu - na gokartach :D

Popularne posty