Ewa czyta i rośliny poznaje (Zielniki, wyd. Arkady)

O ile pole kukurydzy jeszcze poznam, wskażę i nazwę wyartykułuję, o tyle zawartość innych pól bywa dla mnie zagadką... Miastowa dziołcha jestem, co raczej się nie przykładała na lekcjach przyrody, tudzież jakiejś innej biologii ;) No ale, ale! Bycie mamą zobowiązuje! Bo mimo dobrych relacji z wujkiem Gugle, jednak wolę poszeleścić kartką, puknąć palcem w ilustrację, jakieś literki poskładać. W tym sezonie tylko oglądamy, ale w kolejnych... W kolejnych będziemy zrywać, suszyć i przyklejać! I się będziemy edukować! Obie! :)Pszenica, jęczmień, len, żyto, łubin... Oglądam na realistycznym obrazku, wypatruję na polach. Dłubiemy w kłosach i rozgniatamy jakieś na tylnym siedzeniu naszego auta. To jeszcze nie ten moment, że Ewa staje się specjalistką w zakresie roślin uprawnych, ale dobry czas na początek edukacji. Coś czuję, że ta książka, ten zielnik, będzie się nam przydawać przez lata...

 

Zielnik. Rośliny uprawne (tekst: Małgorzata i Henryk Garbarczykowie, ilustracje: Magdalena Prugar-Kazubek, Wydawnictwo Arkady)


W temacie warzyw niby wszystko jasne, prawda? Nie pomylę papryki z marchewką (ale cukinię z kabaczkiem i owszem), ale... Jeśli mowa o różnych kwiatostanach i kształtach liści - mina mi zrzedła! Zielona jestem i tyle! Zielona niczym ogórek siewny, kapusta głowiasta i strąki bobu. Ale w kategorii warzyw też się podciągnę i zostanę domowym ekspertem :)

 
 

Zielnik.Warzywa (tekst: Mariola Kukier-Wyrwicka, ilustracje: Magdalena Prugar-Kazubek, Wydawnictwo Arkady)

Jestem pod wrażeniem całej serii Zielników wydawnictwa Arkady! I samego konceptu, i jego realizacji. Zielniki są w twardych oprawach, a przy każdej przedstawianej roślinie jest miejsce na wklejenie liścia, opisanie miejsca znalezienia i wpisania daty. Okładki przytrzymuje gumka, która - jak mniemam - nie tylko wspomaga proces suszenia, ale i trzyma wszystkie skarby w miejscu. Bomba! Wszystkie Zielniki możecie zobaczyć na stronie wydawnictwa o TU KLIK, a konkretnie TU KLIK. Na mojej półce jest jeszcze jeden tytuł z tej serii, ale jaki...  zdradzę innym razem :)
PS A Ewka... Ewka-ogrodniczka pomaga jak umie, tu w ogródku prababci :)

Popularne posty