2 października 2012

Na poważnie - Wielka Strata


Jest taka książka. Cieszę się, że jest. Ale naprawdę, naprawdę nie chciałabym, żeby mi kiedykolwiek przyszła z pomocą. Wam również tego nie życzę. Dzidziuś. Niewielka książeczka o wielkiej stracie (tekst i ilustracje: Agata Baranowska, Wydawnictwo Ilustratornia) to książka poruszająca bardzo trudny temat – poronienie.


Narratorką jest mała dziewczynka, która przeżywa cały wachlarz emocji związanych z tym, że na świecie pojawić ma się jej siostrzyczka – Tosia. Dziewczynka bardzo się cieszy, choć ma swoje dziecięce obawy dotyczące np. podziału zabawek między rodzeństwem.Pewnej nocy jej mama zaczyna źle się czuć, jedzie do szpitala.
Wraca smutna.Dzidziuś umarł. Mama płacze, a tata nic nie mówi, tylko trzyma mamę za rękę.
Nie rozumiem, co się stało. Przecież umierają tylko bardzo starzy ludzie, a nie dzidziusie. To na pewno nieprawda! Niech lekarz zajrzy do mamy jeszcze raz! Tym specjalnym aparatem!
Dziewczyna się złości, krzyczy, tupie, płacze. Wspólnie z rodzicami przeżywa żałobę.
Koniec książeczki przynosi nadzieję. Rodzina wkleja zdjęcie USG do rodzinnego albumu, dziewczynka wybiera imię dla swojej zmarłej siostry, a Tata sadzi drzewko. Drzewko dla Tosi.


Nie jestem w stanie wyobrazić sobie bólu po stracie dziecka, tak jak i nie wiem, jak przeżywają taką tragedię dzieci, które czekały na rodzeństwo. Nie wiem, czy taka książka w czymś pomoże... Ale cieszę się, że powstała. Że wyciąga swoją pomocną dłoń (niemal dosłownie, bo symbolika dłoni to główny „składnik” każdej ilustracji), którą – w razie potrzeby – można chwycić.


Dziękuję autorce, Agacie Baranowskiej, za udostępnienie mi tego tytułu. 
I mam do Was, Czytelniczki, prośbę – jeśli znacie kogoś, komu przydałaby się taka pomocna dłoń, napiszcie do mnie! Szkoda, żeby mój egzemplarz bezczynnie leżał na półce. Niech komuś pomoże.

Poszukujących tego tytułu odsyłam tu KLIK Ilustratornia