Ewa czyta o łasuchu (Orzechowy łasuch, TAKO)Dużo, dużo powietrza nabieram. I dopiero zaczynam czytać. Że ten kogutek się dusi, że potrzebne jest drewno, że wtedy kowal rozpali ogień i wykuje nożyce. Że nożyce to po to, by ostrzyc owcę, a wełna, by szewc mógł zrobić trzewiki. Że trzewiki to dla pani, żeby ta mogła pójść po wodę, bo ciernie i kamienie na drodze... Po wodę dla kogutka, by mogła pójść! A wszystko to na głowie biednej kurki, która dla kogutka to wszystko, po prostu wszystko! :)


Kogutek się dusi,
złapać tchu nie może,
bo mu w gardle utkwił
taki wielki orzech.
Do studni po wodę idźmy co sił,
by biedny kogutek oddychał i żył!
I niektórzy teraz drapią się po głowie... Że jakby znajomy ten temat, że takie powtórzenia, tempo, rytm... Sensacyjna niemal fabuła... Znajome trochę, prawda? Całkiem możliwe :) Wszak tekst powstał na podstawie ludowej bajki - przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie i znanej w różnych wersjach w całej Europie. Zatem całkiem możliwe, że pamiętacie bajkę O kurce Złotopiórce i kogutku Szałaputku z książki Wesołe historie Ewy Szelburg–Zarembiny. Tu tekst we wspaniałej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej:


I naprawdę niewiele więcej mogę napisać... Bo dla mnie cała Kolekcja OQO, którą wydaje TAKO to jakieś mistrzostwo! Aktualnie mieszkają z nami trzy książki - prócz Orzechowego łasucha - jest jeszcze Maska lwa KLIK i O żółwiu, który chciał spać KLIK I lubimy, i czytamy, z pamięci nawet recytujemy! Ilustracje - zawsze inne i za każdym razem zachwycające. Teraz czekamy na książkę Niedźwiedź łowca motyli KLIK. I to chyba będzie nasz pierwszy zakup na Poznańskich Spotkaniach Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży. :) Polecamy, zwyczajnie polecamy Kolekcję OQO.

Orzechowy łasuch, tekst: Roberto Mezquita, ilustracje: Bernardo Carvalho, 
tłumaczenie: Filip Łobodziński, Wydawnictwo Tako KLIK

Komentarze

 1. :))) "Orzechowy łasuch" wygląda ślicznie dzięki tym żywym kolorkom :) ja dziś też będę o Tako pisać :) "Wielka podróż" - książka magiczna ;) poważniejsza od Łasucha, ale na pewno się Wam spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS Wasza pościel jest w sam raz do sesji zdjęciowych :)

   Usuń
  2. podoba nam się "Wielka podróż", oj bardzo podoba! :)

   Usuń
 2. Uwielbiam Tako mamy chyba już 6 ich pozycji i na kolejne ostrzę sobie zęby :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No telepatia jakas!! Dzis w pracy w oko mi wpadl ten kogutek, przeszperalam internetowo cala serie... Pieknie sie prezentuje. Kogutka wpisalam na liste ksiazek do zdobycia.. No i prosze, a tu Twoj wpis. No telepatia jakas! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. My też mamy książki z tej kolekcji- przecudne ilustracje a co najważniejsze i najfajniejsze to tekst tak prosty, szybko się czyta i bardzo zrozumiały dla małych dzieci a przy tym śmieszny

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też uwielbiam serię QQQ, chciałabym mieć każdą jedna książkę:) Pięknie wydane są. No cóż wpisuje łasucha na listę must have jak najszybciej:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Łasuch łasuchem ale Wy macie takąpiękną letnio-makową pościel...aaaa ja chcę +20 a nie kolejne odwiedziny śniegowego duszka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my też chcemy :( my już mieliśmy kurtki zmienić, a tu biało znowu :(

   Usuń
 7. O taak, taak, seria Tako jest fantastyczna. My mamy "O żółwiu, który chciał spać" i "Kukuryk".

  OdpowiedzUsuń
 8. Lenuśka by powiedziała "idealna!", a ja bym się z nią zgodziła, bez dwóch zdań!

  OdpowiedzUsuń
 9. No pościel Ewy tako moją uwagę zaskarbiwszy, że oko zgubiło się w tych makach i energii z czerwieni! :)
  Mam plany na OQO :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niech tylko na planach się nie skończy, OQO wymiata :)

   Usuń
 10. Macie jakieś osobne pomieszczenie na książki w domu? Gdzie Wy to kobity mieścicie? :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak jeszcze regału nie było, to się zastanawiałam, czy się zmieści wszystko, ale regał jest i miejsca jeszcze trochę zostało ;>

   Usuń
 11. Czerwona Ewka w makowym łożu czyta o czerwonym kogutku ...mniodzio :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty