Wakacyjna lektura

W każde święta było tak - przepastna szuflada wypełniona zdjęciami i albumami na stół i... Oglądanie! Małe, duże, w kolorach sepii, czarno-białe, kolorowe, ostre, ostre inaczej, z człowiekiem na tle pomnika, z drzewem, z ciocią, z braćmi, z dziadkiem. Całe mnóstwo zdjęć do obejrzenia. W każde święta. I nie, że ktoś mnie zmuszał, to ja byłam inicjatorką wyjęcia zdjęciowej szuflady. Lubię oglądać zdjęcia, cóż poradzić...I pilnuję, segreguję, ograniczam, daję do wywołania. Bo przecież papier to nośnik najtrwalszy! Nie żaden dysk zewnętrzny, co mi spadł z biurka, płyty, których żywot zależy od tego, czy ktoś zrani ich gładką powierzchnię czy nie, komputer, któremu zdarza się źle poczuć i wymaga formatu z utratą danych. Papier! Można, można przechowywać zdjęcia w internecie, w różnych miejscach, wybierać chmury i tam eksportować zamrożone w kadrze chwile. Ale przyjemność z oglądania jakby mała... Bez tego szelestu, bez podawania sobie z rąk do rąk prostokątów wspomnień, nawet bez odcisków na błyszczącej powierzchni... Nawet! :)
I teraz, gdy wieczór jakby wcześniej lub choroba w domu zatrzyma - wystarczy ciepło się ubrać i zdjęcia wyjąć. Na przykład te z ostatniego lata. Westchnąć. Powspominać wszystkie przygody. Pokazać paluszkiem wszystkie osoby, które sprawiły, że wakacje były udane. Uśmiechnąć się. Odkryć, że oto jest w naszym domu książka, której główną bohaterką jest Ewka i jej wspaniały czas... :)Jakiś czas temu dostałam propozycję od PRINTU., miałam sprawdzić, jak działa ich aplikacja do tworzenia fotoksiążki i jak wygląda produkt finalny. Sprawdziłam! Odmówić nie mogłam, bo nie dość, że zdjęcia (robić, wybierać, wywoływać) uwielbiam, to jeszcze... Nigdy nie projektowałam fotoksiążki, a w domu mam tylko albumy bardziej lub mniej tradycyjne i stosy zdjęć zamkniętych w kartonikach. Panie i Panowie, dziś premierowo - pierwsza fotoksiążka O tym, że... Temat: Wakacje 2013 :)Wybrałam kwadratową książkę (30x30 cm), z twardą okładką z własnym nadrukiem (zdjęciem) i z matowymi stronami. Jeden dzień poświęciłam na wybór zdjęć i odpowiednie ich ułożenie na rozkładówkach. Nie bałam się dużych formatów (uwielbiam!), nie wciskałam ogromnej ilości zdjęć w każdy kącik. Po prostu dobrze się bawiłam przy tworzeniu naszej wakacyjnej opowieści :)
W kwestii formatów, okładek, cenników - odsyłam do PRINTU., ja napiszę tylko o kilku rzeczach, które sprawiają, że korzystanie z aplikacji jest przyjemnością. Po pierwsze primo - jak na XXI wiek przystało - zdjęcia można dodawać nie tylko z dysku komputera, ale i z albumów na FB, Naszej Klasie, Picasie lub Instagramie. Po drugie - lub po raz drugi po pierwsze - aplikacja jest prosta w obsłudze. Na poziomie tworzenia fotoksiążki nie tylko wybieram, jaki będzie układ kadrów na stronie, ale i mogę każde zdjęcie dodatkowo podrasować: wykadrować, odbić w pionie lub poziomie, dodać filtr. I po trzecie (po raz trzeci po pierwsze) jest taki malutki gadżet, który mnie kupuje... W edytorze, na dolnym pasku, mam podgląd, które zdjęcia już użyłam i ile razy. Niby nic, a dla mnie ważne. Bo zapominam, zwyczajnie zapominam, które zdjęcia były już użyte. A jak dodać możliwość dodawania tekstu, ramek, tła... Naprawdę dużo możliwości, serio :)


PRINTU.  //  BLOG  PRINTU.  //  FB

PS Wiem, że wśród czytających jest sporo osób, które tak jak ja cenią sobie oglądanie zdjęć na papierze, nie na ekranie monitora. I to do nich jest postscriptum :) Bądźcie czujni, bo w kolejnym poście konkurs... 

Popularne posty