Mistrz

Co to za król, co jest bez brody i snuje się między komnatami we fraku? Co to za władca, który zamienił miecz na parasol, a zamiast korony nosi melonik? I na dodatek, to n-i-e-s-ł-y-c-h-a-n-e, karocą wzgardza - wybiera rower. Co to za król? To król Dardanel! Nigdy, nigdy bym się nie domyśliła, że ta książka - ten tekst, te ilustracje - została wydana po raz pierwszy w 1963 (Nasza Księgarnia)! Niesamowite ilustracje, w których rządzi niekiedy czerń doprawiona bielą, a innym razem biel doprawiona czernią. Mistrzowska te kreska... I jeszcze zabawny tekst stawiający czerwoną kropkę nad „i” - projektem, który nie zestarzał się ani trochę. Ewka najchętniej szuka króla - na każdej stronie! Przemierza z nim komnaty, zagląda w dworskie kąty, tłumaczy misiowi, wskazuje mu palcem: -Kjól, to kjól jest! - tłumaczy cierpliwie.
A ja patrzę z oddali, oglądam z bliska, podbieram córce i czytam do poduszki. I zawsze się uśmiecham - czytając zakończenie. Lepiej nie można było tego wymyślić! A w zakończeniu... O nie,  niedoczekanie! Nie zdradzę, zmilczę - mając nadzieję, że sami sprawdzicie. :)  Po 42 latach od premiery Baśni o królu Dardanelu Wydawnictwo Wytwórnia sprawiła smakoszom ładnych książek prezent i (w 2005 roku) poczęstowała czytelników reprintem autorskiej książki profesora Stannego. Dziś książki nie tak łatwo znaleźć, ale można (jak widać). :) Polecam, po stokroć polecam!Są książki, które po pewnym czasie oddaję bez żalu. Wyczytane, wyoglądane... I są takie, którymi się nie dzielę. Nie dzielę się Dardanelem! :)

Baśń o królu Dardanelu, tekst i ilustracje: Janusz Stanny, Wydawnictwo Wytwórnia

PS Te zdjęcia i ten wpis powstał w październiku 2012 roku i został opublikowany na ładnebebe, które jeszcze wtedy blogiem było :) Wiele się zmieniło od tamtego czasu... I nie mam na myśli tego, że Ewka urosła, że ta bluzka to już poszła do jej młodszej koleżanki, że misiu ten to już nie taki biały i nie taki puchaty i że ładnebebe dziś jest portalem. Naprawdę wiele się zmieniło... 13 lutego 2014, w wieku 82 lat, zmarł Profesor Janusz Stanny. Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro, 28 lutego 2014 roku, w Warszawie.

Popularne posty