Kreski i kropki


Wszystko zaczęło się od kobiety. I nie, w tym konkretnym przypadku, nie mam na myśli Ewy. Mojej czy jakiejkolwiek. Ta pierwsza kobieta to kilka zaledwie kresek, łuk uśmiechu, kropki oczu. Panna Kreseczka. Ta książka o niej, którą mamy okazję dziś czytać, to zbiór ponad sześćdziesięciu historyjek, które w latach 1958 i 1959 ukazywały się co tydzień na ostatniej stronie numeru Świerszczyka. Zabawny rymowany tekst to sprawka Wandy Chotomskiej, za postacią Panny Kreseczki stoi Bohdan Butenko. Kreskowa dama jest sporo starsza ode mnie, nie poznałam jej, gdy była gwiazdą Świerszczyka, nie wiem nawet czy moi rodzice ją kojarzą, ale... No jak można jej się oprzeć? Takiej wiecznie ładującej się w tarapaty panience? :)

Pan Motorek jest trochę młodszy od Kreseczki, ale równie... prosty ;) Kilka kresek i stado kropek w roli śrubek. Pewnie by się pogniewał za to porównanie, wszak Panna Kreseczka to wymalowana kredą na płocie postać, a Motorek... Bez niego szafa nie stałaby się windą, kocioł - pralką, spiżarka - lodówką, kolej nie zmieniłaby się w elektryczną, a i krawcowa ze zwichniętą nogą nie podołałaby zamówieniom na swojej starej maszynie :) Pan Motorek gościł na łamach Świerszczyka w latach 1960–1961. Wszystko przez to, że czytelnikom spodobały się przygody Panny Kreseczki i chcieli więcej tego typu rozrywki! 


Po latach Panna Kreseczka i Pan Motorek rozgościli się w bardzo ładnie wydanych książkach - spory format (205 x 290 mm), mięsiste strony, całość szyta. Okładka z tych aksamitnych, z wybiórczym foliowaniem. No ładność. Dla nas do lektury w odcinkach, bo całość - wbrew pozorom - jest dość obszerna. Sporo czytania. Ale i naprawdę dużo oglądania. A niby kilka kresek i kropek... ;) A właśnie - idealni bohaterowie książek do zorganizowania zabawy plastycznej! Bo przecież to tylko kilka kresek, odwagi! Moim skromnym zdaniem - poszło jej znakomicie, choć wiadomo - do Mistrza jej jeszcze daleko :) Portrety mamy za sobą, kolejnym etapem jest stworzenie historyjki? Damy radę! :)


tekst: Wanda Chotomska, opracowanie graficzne: Bohdan Butenko

Popularne posty