Pieniądze w ścianie

"Wezmę i założę kopalnię pieniędzy i kiedy mi się skończą pieniądze w bankomacie, pójdę do mojej kopalni i je sobie wykopię, i włożę do bankomatu, żebym mogła z niego znowu wyjąć!" Nieźle to sobie Basia wymyśliła, prawda? Choć Ewa ma równie niefrasobliwe podejście do pieniędzy. Nie ma? To trzeba wypłacić. Przecież tam są. W ścianie. Nic tylko wypłacać i kupować, czyż nie?


Dwa złote. Od niedawna Ewa dostaje tygodniówkę. Dużo? Mało? Nie wiem, trudno mi ocenić. Chyba wystarczająco. Wszak dopiero zaczynamy zgłębiać temat pieniędzy. Że nie można ich wykopać w kopalni. Na drzewie też nie rosną. Niestety nie spadają również z nieba... Ona pyta, na co wystarczą takie dwa złote. Może na dwie paczuszki Mamby? Może na loda? Na małą karuzelę? Na plastikowy pierścionek z automatu? A 10, 20, 50, 100 złotych? To już totalna abstrakcja dla niej, choć zapamiętała moje słowa, że za 100 złotych można kupić 4-5 długich książek ;)


Różne narzędzia pomagają nam oswoić temat pieniędzy. Na przykład lektura przygód Basi wprowadza do naszego słownika hasła: promocja i gratis. Bo Basia bardzo chce, żeby jej kupić laleczkę za darmo. "Przy zakupie dwóch samochodzików laleczka gratis." Czyli za darmo ta laleczka? No za darmo! Zabawa w sklep, korzystanie z jakiejkolwiek kasy (drewnianej, plastikowej, zrobionej samodzielnie z tektury) i pieniędzy (tych papierowych, bilonu, karty) - kupowanie, cena, reszta, płatność... Wiele, wiele zagadnień można poruszyć podczas takiej zabawy. I nie znam dziecka, które nie lubiłoby bawić się w sklep :)
Gra Monopoly Junior. Że niby za skomplikowana? Zabawka przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia... Bla, bla, bla... Proste zasady, zabawne pionki, możliwość kupowania sklepu z zabawkami, kina czy kręgielni, banknoty o jednym nominale. Świetnie się bawimy, a przy okazji uczymy się o inwestowaniu i zarabianiu.
Jak u Was z tym tematem? Dajecie kieszonkowe? Tłumaczycie? Korzystacie z pomocnych gadżetów? Porozmawiajmy o kasie :)

(Jeśli już o kasie mowa, polecam lekturę rozmowy z psychologiem dr Barbarą Arską-Karyłowską, tytuł tekstu - Dziecko przy kasie, o tu jest KLIK.)

PS Cytaty pochodzą z książki Basia i pieniądze (tekst: Zofia Stanecka, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont KLIK). A przy okazji zagłębiania tematu pieniędzy, możemy - tak jak mama Basi - porozmawiać o tym, czy dobrze jest oceniać ludzi po tym, co mają... 

Popularne posty