Targi Książka dla Dzieci i Młodzieży 20153, 2, 1... START! Jutro ruszają (choć właściwie już dzisiaj odbyło się wydarzenie z nimi związane) Targi Książka dla Dzieci i Młodzieży 2015. Od piątku do niedzieli na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można wąchać książki, ślinić się na widok ilustracji, podczytywać tekst, macać nowości książkowe i mieć nadzieję na rabaty ;) Udział zadeklarowało ponad 30 wydawców. W informacjach prasowych wyczytałam, że mogę spodziewać się stoisk wydawnictw: Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, EneDueRabe, Debit, Format, Literatura, Akapit Press, Ezop, Muchomor, Widnokrąg, Media Rodzina, Publicat, Wydawnictwo Miejskie POSNANIA, G&P, Zysk i Albus. Z Facebooka wiem, że nie zabraknie również Wydawnictwa BIS oraz Tako, które przytuli (zapewne czule) także książki z Wytwórni, Wydawnictwa Ładne Halo, Entliczka i Media Vaca. Reasumując - strach się bać ;) O ile tzw. czynniki zewnętrzne* mi pozwolą - zamierzam jutro wybrać się na rozpoznanie terenu. I nie planuję wsadzać do torebki portfela. Znajomych uprzejmie proszę o nie reagowanie na prośby o pożyczkę. Pierwszy dzień niech będzie dla mnie okazją do spokojnego** przeglądnięcia nowości i tytułów trochę starszych, które mi umknęły (bo ostatnie osiem miesięcy jednak nie sprzyjały ogarnianiu tematu książek, dziwne ;)). Będę macać. Obiecuję, że nie będę miała tłustych paluchów.A jeśli książki, to... spotkania autorskie. Będzie ich około 50! Szczegółowe informacje znajdziecie tu KLIK. Tak tylko wspomnę, że będzie m.in. Bohdan Butenko (czyli znowu będę miała drżące kolanka ;)), Agnieszka Tyszko (m.in. Zosia z ulicy Kociej), Anna Czerwińska-Rydel (m.in. Wszystko gra! czy Co tu jest grane?), Magda Podbylska (m.in. Tajemnice Zatoki Delfinów), Wojciech Mikołuszko (m.in. Tato, a dlaczego? czy Tato, a po co?), Katarzyna Bajerowicz (ilustratorka np. serii Opowiem Ci, mamo... czy książki Tajemnice Zatoki Delfinów), Joanna Wachowiak (m.in. Kot kameleon), Wojciech Widłak (Pan Kuleczka!), Agnieszka Żelewska (autorka m.in. ilustracji w książkach o Wesołym Ryjku), ilustratorka Iwona Cała, autorka wielu książek Agnieszka Frączek, Tomasz Szwed (Klinika Małych Zwierząt!), Emilia Dziubak (ilustratorka wielu książek, które lowam :D) i - last but not least - Rose Lagercrantz, która będzie podpisywać książki o Duni!  

Jak już te łapska będą długie od toreb (torebeczek, torebuń) z książkami, to można odsapnąć i iść na wystawę. Lub dwie. Dwa stałe cykle to Salon Ilustratorów i Mistrzowie Ilustracji. Ta pierwsza to prezentacja polskich twórców (zazwyczaj tych, o których jeszcze jest cicho ;)) ilustracji i grafiki książkowej. W tym roku 39 ilustratorów zaprezentuje około 200 prac. Mistrzowie Ilustracji - w 2015 będzie okazja do zapoznania się z pracami Bożeny Truchanowskiej.

Okazji do rozmów też nie zabraknie - konferencje, spotkania, panele dyskusyjne (szczegółowy program KLIK), będzie się działo :) Z chęcią wybrałabym się na „Ratunku, czyli jak wybrać dziecku czasopismo i nie oszaleć”, „Książka w życiu dziecka chorego. Znaczenie, role, funkcje i doświadczenia” czy spotkanie z cyklu „Sztuka przekładu”. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS organizuje warsztaty dla dzieci („I ty jesteś twórcą”) i młodzieży („ABC prawa autorskiego”). Fajnie!

Co jeszcze... Warsztaty! Gąszcz warsztatów! Szczegóły KLIK. O, na przykład te związane z książką Cztery żywioły i dwa koziołki, które poprowadzi autorka - Agnieszka Idziak. Albo „Czasopismo moich marzeń. Warsztaty graficzne dla dzieci.”. I jeszcze np. pokaz filmu nakręconego na podstawie książki Fajna ferajna (piątek, godz. 11, sala projekcyjna F, pawilon 7) czy przedpremierowy pokaz spektaklu Na wysokiej górze według tekstów Krystyny Miłobędzkiej, przygotowany przez Teatr BLUM (niedziela, pawilon 8). Tu znajdziecie szczegółowy program wydarzeń na scenie KLIK.

Zgodnie z tradycją gości targowych dowozić będzie „Bajkowy tramwaj z Piotrusiem Panem”, o który zadba Wydawnictwo Media Rodzina, a którym jeszcze nie miałam przyjemności jechać... Uda mi się? W tym roku? :)


* Patrz - Ewka właśnie zasnęła, stan podgorączkowy, jak miło... :/ Rok temu nie dotarłam, bo Ewka była chora.
** Targi książki! A ja spokojna? Z dziećmi? Mission impossible! ;)

Popularne posty