Ala ma kota

15 marca 2017 roku poznamy wyniki drugiej edycji konkursu Jasnowidze. Ten międzynarodowy - cykliczny, organizowany co dwa lata - konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci to sprawka Wydawnictwa Dwie Siostry. W tym roku jury wybiera wśród 380 projektów, które zostały nadesłane z 34 krajów. Aż 280 projektów jest z Polski. Czekam na wyniki, cierpliwie czekam, przeglądając książkę Ala ma kota. A Ali?, projekt nagrodzony przez jury Wydawnictwa przy okazji pierwszej edycji konkursu.
"Ala ma kota" - czy to zdanie było pierwszym do samodzielnego czytania w moim elementarzu? Nie pamiętam. Ale gdyby ktoś zapytał, chyba tak bym odpowiedziała. Ala ma kota. "To Ola i mama" - takie zdanie pojawia się w szkolnym podręczniku Ewy. Takim wydaniu broszurowym, elementarzu podzielonym na części. - A gdyby to od ciebie zależało, Ewa? Jakie pierwsze zdanie czytałyby dzieci? - zapytałam znienacka. Odpowiedziała błyskawicznie: - Ola je ogórka.Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa (tekst: Jolanta Nowaczyk, ilustracje: Daria Solak, Wydawnictwo Dwie Siostry) to podróż przez elementarze z różnych stron świata. 25 państw, 25 rozkładówek - kraj, oryginalny zapis zdania, tłumaczenie na język polski, ilustracja. Niewielka książka, niewiele tekstu, ale wiele tematów do omówienia, pytań do zadania, powodów, by wyjąć atlas i śmiechu przy próbie czytania w obcym języku (- Mamo, mamo, wiem, jak są wiśnie po japońsku! SAKURA!).

 
Bardzo mi się podoba ten pomysł na książkę i jego realizacja. Wiecie, jakie jest pierwsze zdanie w elementarzu w Australii? "Kot usiadł na wycieraczce". A w Tanzanii? "Dzisiaj czytamy książkę". Wspaniale! Dzisiaj czytamy książkę. Jakie to proste. To chyba moje ulubione zdanie w tym przewodniku po elementarzach :)Komentarze

 1. Świetny pomysł na książkę. Po raz kolejny okazuje się, że to co proste, jest genialne. (Tylko właśnie na te najprostsze rozwiązania czasem najtrudniej nam wpaść).
  P.S. Propozycja Ewy rozbawiła mnie do łez. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm... ale ten zwycieski projekt nalezal chyba do kogos innego? Nie rozpoznaje ani ilustracji, ani autora. Dziwne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaczko, bo tam są różnego rodzaju nagrody. Główną nagrodę to bodajże "Kawalerka" zgarnęła, a to była nagroda przyznana przez jury Wydawnictwa (pierwszy tytuł projektu "Wieża Babel")

   Usuń
  2. Tak, ale chodzilo mi o to, ze ten projekt wystawila do konkursu zupelnie inna osoba - Michalina Rolnik. Ksiazka ma teraz innego ilustratora i innego autora tekstu. Dziwne, ze na stronie wydawnictwa nie ma o tym wzmianki.

   Usuń
  3. Hmm, nie zwróciłam na to uwagi, teraz dokopałam się do zapisu w katalogu "Nagrodę główną otrzymuje projekt „Wieża Babel” Jolanty Nowaczyk (tekst) i Michaliny Rolnik (ilustracje).
   Niezwykle nośna i oryginalna koncepcja tej książki zaprasza czytelnika do międzykulturowej podróży." I faktycznie ilustracje są inne. Coś tam się po drodze musiało wydarzyć...

   Usuń
  4. "W międzynarodowym konkursie JASNOWIDZE 2014 jury Wydawnictwa Dwie Siostry przyznało główną nagrodę ilustrowanej przez nią [Michalinę Rolnik - PZ] książce pt. Wieża Babel (pomysł: Jolanta Nowaczyk). Rozwinięciem nagrodzonego projektu jest niedawno opublikowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry autorska książka Michaliny Rolnik pt. Zakątki".
   Czyli podejrzewam, że stało się tak, że ilustracje do Wieży Babel" zostały wykorzystane do stworzenia autorskiej książki, a pomysł Jolanty Nowaczyk przeistoczył się w książkę "Ala ma kota..." zilustrowaną przez Darię Solak.

   Usuń
 3. My z Tymkiem właśnie robimy przegląd pierwszych zdań z posiadanych elementarzy.
  Ala stoi i Ola stoi - z Falskiego, rozbawiło mojego syna do łez. Mama, ale po co oni tak piszą. To głupio słychać" - powiedział zachodząc się śmiechem. W sumie rację dziecię ma. Co innego takie zdanko "Ola je ogórka" :)
  A książkę podglądam na razie w sieci i nabieram ochoty, żeby ją sobie nabyć :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty