Ala ma kota

15 marca 2017 roku poznamy wyniki drugiej edycji konkursu Jasnowidze. Ten międzynarodowy - cykliczny, organizowany co dwa lata - konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci to sprawka Wydawnictwa Dwie Siostry. W tym roku jury wybiera wśród 380 projektów, które zostały nadesłane z 34 krajów. Aż 280 projektów jest z Polski. Czekam na wyniki, cierpliwie czekam, przeglądając książkę Ala ma kota. A Ali?, projekt nagrodzony przez jury Wydawnictwa przy okazji pierwszej edycji konkursu.
"Ala ma kota" - czy to zdanie było pierwszym do samodzielnego czytania w moim elementarzu? Nie pamiętam. Ale gdyby ktoś zapytał, chyba tak bym odpowiedziała. Ala ma kota. "To Ola i mama" - takie zdanie pojawia się w szkolnym podręczniku Ewy. Takim wydaniu broszurowym, elementarzu podzielonym na części. - A gdyby to od ciebie zależało, Ewa? Jakie pierwsze zdanie czytałyby dzieci? - zapytałam znienacka. Odpowiedziała błyskawicznie: - Ola je ogórka.Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa (tekst: Jolanta Nowaczyk, ilustracje: Daria Solak, Wydawnictwo Dwie Siostry) to podróż przez elementarze z różnych stron świata. 25 państw, 25 rozkładówek - kraj, oryginalny zapis zdania, tłumaczenie na język polski, ilustracja. Niewielka książka, niewiele tekstu, ale wiele tematów do omówienia, pytań do zadania, powodów, by wyjąć atlas i śmiechu przy próbie czytania w obcym języku (- Mamo, mamo, wiem, jak są wiśnie po japońsku! SAKURA!).

 
Bardzo mi się podoba ten pomysł na książkę i jego realizacja. Wiecie, jakie jest pierwsze zdanie w elementarzu w Australii? "Kot usiadł na wycieraczce". A w Tanzanii? "Dzisiaj czytamy książkę". Wspaniale! Dzisiaj czytamy książkę. Jakie to proste. To chyba moje ulubione zdanie w tym przewodniku po elementarzach :)Popularne posty