Dlaczego? Skąd się bierze...

Daleko nie mamy. Tak spacerem z dziećmi to z pół godziny. Może trochę dłużej. Wychodzimy ze szkoły, drzwi się zamykają, ja - niezależnie od pogody - zaczynam tonąć. W morzu jej słów. Matko, ile ona gada! Buzia jej się nie zamyka! O ile skupia się na sprawach koleżeńsko-szkolnych - daję radę słuchać ze zrozumieniem. Jakieś 10 minut. Potem ona odpływa i ja odpływam. Biały szum. Idę na wewnętrzną drzemkę, a kiedy się ocknę i słyszę, że nadal omawiamy sprawę jakiegoś kucyka, drzemię dalej. Ulica huczy, Wojtek coś mamrocze, Ewka podskakuje i mówi, mówi, mówi... Wtem... DLACZEGO? PO CO? JAK TO? SKĄD? No i koniec spania.


Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata (tekst: Catherine Ripley, ilustracje: Scot Ritchie, tłumaczenie: Lucyna Wierzbowska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka) to bogato ilustrowany zbiór odpowiedzi na ponad 70 pytań, które podzielono na sześć grup. Są tu pytania dotyczące czasu kąpieli, wizyty w sklepie, nocy i czasu przed snem, zwierząt gospodarskich, kuchni i przyrody. Na końcu każdego rozdziału jest strona z ciekawostkami, całą książkę zamyka indeks haseł. Pytania są fajne. Dziecięce, choć w ogóle nie dziecinne ;) Ciekawe. Odpowiedzi na nie są krótkie, proste, niedrążące zbyt głęboko - skrojone na miarę dziecka. W jakim wieku jest odbiorca tej książki? Okładka wskazuje 4+, zgadzam się. Choć świetnie nadaje się do samodzielnego czytania także przez 6-, 7-latków :)


Skąd się bierze... to wszystko, z czego korzystamy na co dzień (Anna Michalak, Maria Szarf, Centrum Edukacji Dziecięcej / Publicat) to pozycja dla nieco starszych dzieci. 160 pytań podzielonych jest na osiem działów: jedzenie, w domu, ubrania, technika, sport i zabawa, szkoła, medycyna i kosmetyka oraz przemysł. Tu już pytania są trudniejsze, a odpowiedzi na nie obszerniejsze, napisane trudniejszym językiem, bardziej szczegółowe. Zamiast ilustracji są fotografie i schematy. Wiek odbiorcy? Okładka wskazuje 6+ i tak, raczej nie ma sensu kupować tej pozycji młodszemu dziecku. Tak naprawdę wiedza zgromadzona w tej książce przydać się może dziecku w wieku szkolnym (na każdym etapie edukacji) oraz... dorosłym. Jako ratunek przed lawiną "dlaczego?", uzupełnienie wiadomości czy po prostu ciekawa lektura. Skąd się bierze... to druga część książki Dlaczego... odpowiedzi na pozornie łatwe pytania.


Popularne posty