Jak zwierzęta śpią?

Wojtek preferuje w towarzystwie, słuchając kołysanek duetu Turnau i Umer, na podusi w paski. Ewie od wielu miesięcy Jerzy Stuhr czyta o Pettsonie i Findusie, ona też ma swoją ulubioną poduszkę oraz pluszowego pieska i kotka w objęciach. Tak zasypiają. Śpią różnie, czasem śnią, w nocy łażą i zmieniają łóżka lub zdziwieni budzą się u siebie. A jak śpią zwierzęta?Też mają swoje przyzwyczajenia, rytuały, sposoby na dobry sen. Koty na przykład śpią najdłużej ze wszystkich ssaków - nawet 16 godzin na dobę. Potwierdzamy. Podstawą kociego życia jest sen. Zaraz potem jedzenie i picie. Na końcu człowiek, ale to nie zawsze ;) Gdybym spała jak żyrafa - długo bym nie pożyła. Dwie godziny. Dzielone na pięciominutowe drzemki. Nie do wiary! Wydry śnią kołysane falami, małe na brzuchu mamy. Paw chętnie regeneruje się w koronie drzewa. Wielbłąd na klęczkach...
Jak zwierzęta śpią? (tekst: Jiří Dvořák, ilustracje: Marie Štumpfová, tłumaczenie: Julia Radziwiłł, Wydawnictwo Muchomor) to bardzo ciekawa pozycja dla dzieci w wieku od 3 lat. Twarda oprawa, poziomy, podłużny format i 16 rozkładówek ze zwierzakami i ich sennymi zwyczajami. Wybór zwierząt jest nieprzypadkowy, kluczem jest... różnorodność. Autorzy zadbali, byśmy poznali naprawdę różne okoliczności, w jakich zasypiają zwierzęta, ich pozycje, długość snu. Niby książka z ciekawostkami, taka edukacyjna, naukowa, a człowiek czyta - "Nad głową mają czarny koc z dziurami - gwiazdami, a pod grzbietem słone łóżko, które będzie je kołysać do rana" i od razu trochę sam odpływa... A potem kołysanki, podusia, piesek i kotek. Dobranoc!
Ta tabelka (porównywarka cen) powyżej zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nią dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką (bardzo niewielką) prowizję. Na waciki. Na przykład ;)

Popularne posty