Oczarowania 2017


Choć może jednak to trochę niesprawiedliwe, bo wszystkie te książki miały premierę w drugiej połowie roku 2017... Co nie zmienia faktu, że jestem oczarowana, podbita, zachwycona, podekscytowana itd., itp.

Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach
, Helene Druvert, tłumaczenie: Małgorzata Skalska, Wydawnictwo Mamania. Sztos! Zaniemówiłam, kiedy pierwszy raz rozfoliowałam i zaczęłam przeglądać. Te ażurowe ryciny, warstwowo uzupełniające się ilustracje, klapki, podwójne klapki, wielki format...  Książka dla użytkowników, którzy potrafią delikatnie obchodzić się z nietypowymi stronami. Trzylatka z nią nie zostawiam, siedmiolatkę - jak najbardziej. Jak na razie właśnie ryciny, ilustracje, klapki cieszą się największym zainteresowaniem, ale przyjdzie czas i na tekst.W lesie (pop-up), ilustracje: Anouck Boisrobert, Louis Rigaud, tekst: Sophie Strady, tłumaczenie: Maciej Byliniak, Wydawnictwo Dwie Siostry.  To trzeba odnotować - Wydawnictwo Dwie Siostry w 2017 roku zmieniło w Polsce wyobrażenie o książkach typu pop-up. Bo o ile w miarę powszechnie znane były (od lat 80., wznowione w 2017) książki przestrzenne Kubašty KLIK, KLIK, o tyle nowe propozycje Dwóch Sióstr to już zupełnie inna bajka... Znana mi do tej pory tylko z innych blogów, które pokazywały pop-up'y przywożone z zagranicznych wycieczek. W lesie prócz tego, że jest piękna, a przedostatnia rozkładówka (kiełkujące rośliny!) mnie zwyczajnie wzrusza - porusza ważny, jakże aktualny temat i przynosi nadzieję. Oto las, który znika i który naradza się na nowo.Elementarz w podskokach, Małgorzata Swędrowska, wiersze oraz opowiadania: Agnieszka Frączek, ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska, Wydawnictwo CED / Publicat. Nie ma tu wycinanek czy klapek, ale widać tu niemal tytaniczną pracę autorek nad książką. Według mnie to najlepszy elementarz, z całym szacunkiem dla wszystkich, które miałam okazję czytać - ten jest po prostu... kompletny. W podskokach, bo nauka czytania z małymi dziećmi to nie jest siedzenie nad książkami. To mnóstwo aktywności ściśle powiązanych z nauką, na które czasami brakuje nam pomysłu. Elementarz w podskokach jest przyjazny i dzieciom, i Miczytajom, czyli osobom, które pochylą się z dzieckiem nad elementarzem. Pochylą się tylko na chwilę, by zaraz będą podskakiwać, bawić się nitkami, rysować czy lepić z plasteliny.Sen Alicji, czyli jak działa mózg, Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, ilustracje: Marcin Wierzchowski, Wydawnictwo Mando / WAM. Pierwszą i zarazem ostatnią książkę dla dzieci, którą napisał profesor Vetulani, poleciła mi znajoma psycholożka. Chwilę się opierałam sprowadzaniu do domu kolejnego tytułu i to tuż przed Świętami, ale ostatecznie uległam. I bardzo dobrze! Fantastyczne, zabawne kompendium wiedzy o mózgu dla dzieci, ale i dorosłych. Warto przeczytać, żeby choć trochę zrozumieć.

Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach
W lesie (tu się coś krzaczy i muszę to zgłosić, nie ta książka się linkuje)
Elementarz w podskokach
Sen Alicji, czyli jak działa mózg
Ta tabelka (porównywarka cen) powyżej zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nią, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką (bardzo niewielką) prowizję. Na waciki. Na przykład ;) Dzięki!

Popularne posty