Basia! Dużo Basi!Już nie pamiętam, kiedy pierwszy raz usłyszałam o ekranizacji Basiowych przygód. Jednak wiem, że to było bardzo dawno temu. Co jakiś czas sprawdzałam, czy są nowe informacje, ale niewiele się działo, a jak już pierwsze odcinki pojawiły się na dużych ekranach podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci - to nie było seansu w Poznaniu. Pech!
Po takim oczekiwaniu, z jeszcze większą radością patrzę na wiosenne zapowiedzi. Basia - bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak - zerka na mnie z filmowego plakatu, troi mi się w oczach, gdy widzę zapowiedzi książkowe. Wszędzie Basia!


Już 14 kwietnia 2018 roku na ekrany kin w całej Polsce (w tym do kin sieci Helios i Multikino, lista kin studyjnych pojawi się niebawem TU) wejdzie film Basia, choć właściwie to nie do końca film, a pięć odcinków serialu animowanego zrealizowanych na podstawie książek: Basia i upał w zoo, Basia i Anielka (to chyba na podstawie Basia i przedszkole...),  Basia i biwak, Basia i dziadkowie i Basia i nowy braciszek (ten ostatni tytuł jest premierowy, nie był wcześniej nigdzie pokazywany). Bardzo czekam i cieszę się na rodzinny seans, a za jakiś czas na kolejny, bo twórcy zapowiadają, że odcinków ma być 13!
Basia
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz
Polska, 2018, 50′; kategoria wiekowa 4+
Produkcja: Grupa Smacznego, Muzyczne Studio Produkcyjne SPOT, Studio Miniatur Filmowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Evergreen Entertainment
Seria dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Patroni medialni: TVP ABC, Wirtualna Polska, Co jest grane 24, Nasze Miasto, Sens, Zwierciadło.pl, Dziecko, Qulturka, Egaga, Ładne Bebe, Radio Kolor, Radio Poznań, Radio Ram
premiera: 14 kwietnia 2018

Tymczasem w książkowych zapowiedziach na marzec... Trzy tytuły z Basią! W podstawowej serii będzie Basia i tablet, nieco więcej tekstu znajdziemy w kolejnym odcinku książek o przyjaciołach Basi - tym razem poznamy historię związaną z Lulą, na koniec - zupełna nowość - Basia. Wielka księga słów. Na razie nic więcej nie zdradzam. Napiszę o tych trzech tytułach po premierze.
To obiecałam ja - wielka fanka Basi (może i mi dzieci z niej wyrosną, ja nie zamierzam ;)).

PS Plakat oraz fotosy pochodzą z materiałów prasowych, dostępnych TUTAJ. Okładki książek - ze strony WWW Wydawnictwa Egmont.

Popularne posty