Kodowanie dla dzieci

O ile ilość kolejnych tytułów dotyczących mocy dziewczynek, pojawiających się w księgarniach jak grzyby po deszczu, trochę mnie niepokoi (może nawet irytuje...), o tyle zupełnie nie przeszkadzają mi coraz to nowe podręczniki dotyczące programowania dla dzieci. Sięgam po nie chętnie, jeszcze chętniej podsuwam pod nos siedmiolatce i dużo mniej chętnie ograniczam jej czas nauki przed tabletem ze względu na lepkie-rączki-młodszego-brata. Co na naszej półce na temat kodowania? Trzy pozycje:Hallo Ruby (Linda Liukas, Wydawnictwo Sierra Madre), 4-8 lat
"Ta wyjątkowa książka pełna ciekawych zadań, gier i zabaw to wspaniała okazja na spędzenie wspólnego czasu rodzica i dziecka oraz połączenie rozrywki z nauką. Twoje dziecko dowie się jak stworzyć algorytm (mycia zębów), jak rozpoznać wzór (obrazków na tapecie), jak ułożyć pętlę (figur tanecznych), czy też jak szukać błędu w instrukcji (przygotowania kąpieli)!
Książka składa się z dwóch części: pięknie ilustrowanego opowiadania o przygodach Ruby i zestawu ćwiczeń, które opierają się na zabawie i wykorzystaniu kreatywności dziecka. Dzięki nim przyszli mali programiści będą mogli od razu sprawdzić swoje umiejętności! Niniejsza książka nie jest podręcznikiem. Nie uczy żadnych konkretnych języków programowania, ale pomaga rozwijać umiejętności, które przydadzą się każdemu młodemu programiście."
Oficjalny podręcznik ScratchJr (Mitchel Resnick, Marina Umaschi-Bers, Wydawnictwo Naukowe PWN), dzieci od lat pięciu
"ScratchJr to bezpłatny język wprowadzający do programowania komputerowego, który działa na urządzeniach iPad oraz na tabletach z systemem Android. ScratchJr powstał na bazie Scratcha, bardzo popularnego języka programowania, używanego przez miliony dzieci na całym świecie, i pozwala jeszcze młodszym dzieciom tworzyć ich własne wesołe animacje, interaktywne opowiadania i dynamiczne gry.
Oficjalny podręcznik ScratchJr to znakomity towarzysz tej bezpłatnej aplikacji, który ułatwia kodowanie i zabawę. Dzieci uczą się programować, łącząc bloczki kodu, aby postacie poruszały się, skakały, tańczyły i śpiewały. Każdy rozdział obejmuje kilka zadań, które opierają się na poprzednich zadaniach, tworząc w wyniku ostateczny projekt. Te przydatne zadania pomagają dzieciom rozwijać informatyczny sposób myślenia, rozwiązywać problemy oraz umiejętności projektowe."


Kodowanie dla dzieci (Marc Scott, Mick Marston, Wydawnictwo Nasza Księgarnia), 6-10 lat
"Marzysz o tworzeniu własnych gier komputerowych? Chcesz wydać polecenie swojemu komputerowi, by odparł atak latających robotów? Czas zacząć naukę programowania!
Dowiedz się, jak stworzyć kosmiczną grę; jak zaprogramować złudzenie optyczne; jak wydawać polecenia gadającym duszkom.
To proste wprowadzenie w świat kodowania pomoże ci poznać języki programowania: Scratch i Python."

Nasze uwagi:
Zaczęliśmy od Hello Ruby i bardzo dobrze zrobiliśmy. To jedyna z wymienionych tu książek, która nie skupia się na konkretnym języku programowania, ale ćwiczy umiejętności logicznego myślenia i wprowadza takie pojęcia jak sekwencja, algorytm czy pętla. Nie wiem jednak, jak poradzi sobie z jej zadaniami cztero- czy pięciolatek, bo my zaczęliśmy przygodę z kodowaniem dopiero chwilę po siódmych urodzinach Ewy. Kolejną pozycją na naszej półce był Oficjalny podręcznik ScratchJr - wtedy do lektury dołączyliśmy ćwiczenia na tablecie, które sprawiły/sprawiają Ewce mnóstwo frajdy. Podręcznik jest obszerny i bogato ilustrowany, a na koniec każdego rozdziału znajdują się wskazówki dla rodziców (pomocne!). Ostatnią naszą zdobyczą jest nowość z Naszej Księgarni - Kodowanie dla dzieci. Prócz trochę już przez nas poznanego Scratcha, podczas lektury uczymy się również drugiego języka programowania - Pythona. Porównując do poprzednich dwóch pozycji - ta faktycznie jest dla odrobinę starszych dzieci. Na bogatych w grafiki rozkładówkach - wiele się dzieje, może nawet zbyt wiele dla prawie ośmiolatki, jeśli zaufać relacji po pierwszym spotkaniu z książką. Podobają mi się natomiast chmurki z definicjami różnych pojęć oraz to, jak została wydana książka i jej cena (miękka okładka, format trochę mniejszy od A4, mniej niż 70 stron).

Kodowanie dla dzieci

Halo Ruby

Oficjalny podręcznik ScratchJr
Ta tabelka (porównywarka cen) powyżej zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nią, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką (bardzo niewielką) prowizję. Na waciki. Na przykład ;) Dzięki! 

Popularne posty