Plastik fantastik? / Śmieci

Wolicie lekcję na temat plastiku? A może porozmawiamy ogólnie o konsumpcjonizmie w kontekście ilości i rodzajów śmieci, jakie wytwarzamy? Zapewniam, że obie lekcje są ciekawe i bogato ilustrowane, obie sprawią, że zaczniecie zadawać sobie pytania i Wasze odpowiedzi nie zawsze Wam się spodobają. Rekomendacja Panny Czytalińskiej - "To najlepsze książki o ekologii, jakie mamy w domu".Plastik fantastik? (tekst: Eun-Ju Kim, ilustracje: Ji-Won Lee, tłumaczenie: Marta Tychmanowicz, Wydawnictwo Babaryba)

Od czego można zacząć opowieść o plastiku? Na przykład od wspomnienia 6 stycznia 1992 roku, kiedy z kontenerowca płynącego z Hongkongu do Ameryki zmyło kilkanaście kontenerów wypełnionych plastikowymi zabawkami do kąpieli. Można pokazać, jak zabawki dryfowały po wodach całego świata, zastanowić się, co wydarzyłoby się, gdyby zgubiony towar nie był z plastiku. Tymczasem zabawki/śmieci przetrwały, bo plastik jest lekki, wytrzymały i wodoodporny. Ta teza stała się tylko początkiem opowieści o tym, jak powstaje plastik, jakiego rodzaju przedmioty są z niego wykonane i dlaczego jest ich tak dużo. Podoba mi się płynne przejście z części o tym, jak wiele ułatwił plastik w medycynie czy motoryzacji, do opowieści o tym, jak rośnie zużycie plastiku, jakie wynikają z tego zagrożenia i co możemy z tym problemem zrobić. Fajna, rzeczowa, kompletna lekcja. Wydawca wskazuje na odbiorcę 6+, ale w sumie i ze starszakami dziećmi przedszkolnymi można, choć częściowo, przerobić materiał z książki.  


Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! (tekst i ilustracje: Gerda Raidt, tłumaczenie: Katarzyna Łakomik, Wydawnictwo Babaryba)

A to już materiał nie na jedną lekcję, ale na cały cykl zajęć! Autorka zaczyna od pokazania śmiecia, jako coś uciążliwego i niechcianego, by potem przez prawie 100 stron analizować wszystkie procesy, które doprowadziły do tego, że uważamy / nie uważamy daną rzecz za śmieć. Wiele, wiele tematów do rozmów! Śmieci w kontekście sztuki, pracy archeologów; segregowanie śmieci; droga różnego rodzaju odpadów (organicznych, tych, które można przetworzyć, radioaktywnych); nadmiar przedmiotów w życiu codziennym i ich jednorazowość; śmieci w oceanach, na szczytach gór, w kosmosie; przeszłość, czyli lekcja naprawiania sprzętów i ubrań z powodu niemożności kupna nowych rzeczy - a to tylko kilka tematów! Autorka przygląda się nie tylko ostatniemu etapowi życia śmiecia, ale wraca również do momentu zakupów, pisząc o trikach sprzedażowych, zmieniającej się modzie (wchodzące co rusz nowe kolekcje), porównywaniu się do innych... By na koniec pokazać różne opcje: niektóre wciąż mało popularne (np. freeganizm), inne zyskujące na popularności (zero waste) oraz te osiągalne dla wszystkich chętnych - sprzątanie świata przy okazji spacerów, picie kranówki, czytanie etykiet, uważność przy robieniu codziennych zakupów (plastik!), umiar w gromadzeniu itp. Świetne! Jeśli nie w każdym domu, to powinna być w każdej szkole, jako lektura z przedmiotu przyroda i temat do rozmów na lekcji wychowawczej. Nawet na wielu lekcjach...


PS Kliknięcie w tytuł książki przeniesie Was na stronę www Wydawnictwa - tam znacznie więcej podglądów rozkładówek, trailer, recenzje innych. Polecam.

Popularne posty