Literkowa książka

Pozwólcie, że przytulę czule tę książkę. Takie mam do niej uczucia, nic nie poradzę. Kiedyś trafiłam na  bloga, który uśmiechał mnie barwnymi opisami życia codziennego. I tak się przysiadłam, podsłuchiwałam dialogi, dużo się śmiałam, czasami wzruszałam, kibicowałam wszelkim urodzinowym akcjom dla jego autorki, śledziłam newsy związane z przeprowadzką i zachwycałam się regularnie pojawiającymi się zdjęciami  artystycznych aktywności. Czego tam nie było! Malowanie ceramiki, jakieś patchworki, ubrania dla dużych i małych, szydełko... I to szydełko zaczęło być coraz częściej. Sweterki, syrenki, ptaszki. ILUSTRACJE.


Literkowa książka (wiersze: Alicja Krzanik, polecenia: Katarzyna Piętka, ilustracje: Anna Salamon, Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Szydełkowe literki na białym tle, a co trzecia rozkładówka - bogate w szczegóły ilustracje. Porcja tekstu mała, acz treściwa. Przy każdej literze jakieś zadanie - wyszukiwanka, zgadywanka, zabawa w liczenie, szukanie skojarzeń, wyzwanie plastyczne, a nawet zajęcia ruchowe! Każde polecenie zawarte w jednym zdaniu. Konkretne, ale nie ograniczające, przemyślane. Przy rozkładówkach ilustracyjnych - krótkie, rytmiczne wierszyki. Książka z grubszymi stronami i zaokrąglonymi rogami.

Tekst, tekstem, ale proszę Państwa - jestem ogromną fanką tych ilustracji! Konceptu i wykonania. Podglądania procesu ich powstawania. Drogi, którą przeszła autorka. Wszystko mi się tu podoba - kolorystyka, pomysły na każdą literę, humor, łączenie technik. I to, że to wszystko nie grafiki, nie komputerowo (no dobra, na końcu skład komputerowo, ale nie o tym mówię), że te włóczki były wyszukiwane, zestawiane, ręcznie plątane i odplątywane, że zieleń ufoludka była poszukiwana i przedyskutowana, bo mimo ogromnych zbiorów motków - nie udało się znaleźć właściwej. Anno Salamon, bardzo gratuluję, wyszło przepięknie i lekko, ale ja widzę ten ogrom pracy, który wykonałaś. Czekam na więcej!
PS Dwie ostatnie grafiki pochodzą ze strony wydawcy - więcej znajdziecie TUTAJ.

Popularne posty