Kocyk

Mam nadzieję, że nie przegapiliście nowego wydawnictwa, które wydaje książki dla dzieci... KROPKA to najmłodsze dziecko wydawnictwa Marginesy. Marginesy lubię za powieści (m.in. Chmielarza, ale nie tylko), komiksy dla dorosłych i dwa tomy Jadłonomii. Wiecie, to takie wydawnictwo z mojej pierwszej dychy. Lubię, sporo znam, czytam regularnie. A jak to jest z tym ich najmłodszym dzieckiem? Dobrze - ciekawie, różnorodnie i starannie. Cytując informację na www - KROPKA celuje do trzech grup wiekowych: 3-5, 6-8 i 9-12, w jej ofercie znajdziecie zarówno książki literackie, jak i picturebooki, książki aktywnościowe i non-fiction. Aktualnie wydali cztery książki, w zapowiedziach jest kolejnych sześć i na co najmniej trzy (no jednak cztery) się czaję. Trzymam kciuki, obserwuję z zainteresowaniem, kocham ich stronę O NAS!

Kocyk, Kropka, otymze.pl

Kocyk (tekst: Miguel Gouveia, ilustracje: Raquel Catalina, tłumaczenie: Monika Świda, Wydawnictwo Kropka)

Na świat przychodzi Józef i z tej okazji otrzymuje od dziadka, który para się krawiectwem - piękny kocyk. Józef rośnie, kocyk się zużywa, dziadek się starzeje, nie zmienia się za to uczucie, jakim senior darzy wnuka i kreatywność zdolnego krawca. Wszak z kocyka można wykroić kurtkę, kamizelkę, chustkę... Prawda? Tymczasem im mniejszy był skrawem materiału, tym częściej wierciłam się na krześle i burczałam pod nosem: - No chyba mi tego dziadka tu nie uśmiercą? Ale nie, obyło się bez łez. Nie zdradzając zbyt wiele - kończy się tak, że chce się czytać ponownie. Dorosły się wzrusza, a dziecko przy okazji się uczy. I choć nie jestem czytelnikiem, który nauk bezwzględnie wymaga, cieszy mnie ten akcent edukacyjny: najpiękniejsze prezenty to te dane od serca, na których przygotowanie poświęciliśmy własny czas i wykorzystaliśmy umiejętności. I druga lekcja, która związana jest z ekologią: zanim wyrzucisz, pomyśl, czy można naprawić, przerobić, wykorzystać jeszcze raz. Tyle mądrości! A wszystko to w uroczej, starannie wydanej książce dla dzieci.

PS Oczywiście, że po lekturze przyszedł mi do głowy Płaszcz Józefa (Simms Taback, Format), obie te książki wywodzą się z tradycji żydowskiej i nawiązują do pewnej ludowej piosence w języku jidysz Miałem ci kiedyś stary płaszcz.


Kocyk, Kropka, otymze.pl

Kocyk, Kropka, otymze.pl

Kocyk, Kropka, otymze.pl

Kocyk, Kropka, otymze.pl

Kocyk, Kropka, otymze.pl

Popularne posty