Dlaczego deszcz pada? / Dlaczego słońce świeci?
Człowiek sobie myśli, że jak tekstu nie jest za wiele, że jak sporo ilustracji, prostych schematów - to pozycja w sam raz dla przedszkolaka... Ale nie dajcie się zwieść - i przedszkolak czegoś się nauczy, i uczniak skorzysta z tej pigułki wiedzy, ba, nawet nieco pomarszczony doroślak uporządkuje niektóre terminy, a i może nauczy się czegoś nowego?
Co i jak: Dlaczego deszcz pada? / Co i jak: Dlaczego słońce świeci?
tekst: Marta Krzemińska, ilustracje: Kamila Loskot, Wydawnictwo Wilga (GW Foksal)
Może i pytanie brzmi, dlaczego pada deszcz i jest tylko jedno, ale odpowiedzi znajdziemy znacznie więcej. Odpowiedzi na pytania o wodę. Żeby nie było za trudno i za nudno definicje są krótkie i proste, ilustracji jest dużo, sporo tematów przedstawionych jest za pomocą prostego schematu, a gdy zagadnienie jest trochę trudniejsze, autorka stara się znaleźć analogię do codziennych zdarzeń/czynności. Na przykład przy obiegu wody w przyrodzie mamy prosty schemat, ale przy omawianiu parowania pojawia się wskazówka, by obserwować wodę w garnku i co się nad nią dzieje, gdy jest zimna, podgrzana i wrząca. Stron jest zaledwie 48, ale tematów multum - gdzie znaleźć wodę, w jakiej formie może występować, jak możemy klasyfikować deszcz np. ze względu na intensywność opadów, chmury, mgły, osady, pory suche i deszczowe... No MULTUM. Nawet o systemach kanalizacyjnych jest. I kwaśnych deszczach. I virdze. I jest łamiąca serce informacja, że kropla deszczu nie ma kształtu łezki. Całe życie źle rysowałam... I to wszystko na 48 stronach. A na końcu jest dział Zapamiętaj! i tam to w ogóle jest ściąga z najważniejszymi informacjami, jeszcze bardziej skondensowanymi. Także nie dajcie się zwieść. To nie tylko dla przedszkolaka.
Po pytaniu o to, dlaczego słońce świeci - na dłuższą chwilę odlatujemy. W kosmos, rzecz jasna. Bo żeby to Słońce zrozumieć, trzeba trochę szerzej spojrzeć. I spoglądamy - na grawitację, układ słoneczny, słońca, nasze Słońce i jego budowę. Nie poprzestajemy na tym, bo przecież równie interesujące są na przykład zorze polarne, promieniowanie słoneczne, zmieniające się pory roku i energia słoneczna. Ponownie jedno pytanie, a odpowiedzi dużo więcej. Nie ma najmniejszego sensu wypisywać tu każdego omówionego w książce zagadnienia. Podobnie jak w tytule o deszczu - na końcu jest dział Zapamiętaj!, który pięknie podsumowuje wszystkie zagadnienia.
Dlaczego deszcz pada?
Dlaczego słońce świeci?