Jak ratowaliśmy Wigilię

Pierwsze skojarzenie z książką adwentową (do czytania po rozdziale od 1 grudnia do Wigilii)? Wiadomo, Zakamarki. Od 2013 - z przerwą w 2015 - w okolicach grudnia wydają nową książkę do odliczania. Za każdym razem pisze i ilustruje ją inna para szwedzkich autorów. Łączy je format, objętość, płócienny grzbiet i historia związana z oczekiwaniem na święta. Do tej pory ukazało się 7, wszystkie znam. Fakt nr 1: nigdy nie udało mi się czytać jednego rozdziału dziennie, zawsze robię falstart i czytam na jeden raz. Fakt nr 2: pierwszą adwentówką w naszym domu nie była książka z Zakamarków, a aktualnie niedostępna Wigilia Misia i Tygryska Janoscha. 

Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl

Jak ratowaliśmy Wigilię (tekst: Ellen Karlsson, ilustracje: Cecilia Heikkilä, tłumaczenie: Anna Czernow, Wydawnictwo Zakamarki)

Siódma Zakamarkowa książka adwentowa to - w porównaniu do poprzednich tytułów - propozycja dla trochę młodszych czytelników. Główni bohaterowie - Tim i Esme - są uczniami zerówki. Poznajemy ich 1 grudnia, we wtorek. Poznajemy ich dzisiaj! Są w przedszkolu, a nauczycielka właśnie opowiada, że każdy uczeń będzie miał okazję zerwać jedną kartkę z magicznego kalendarza odliczającego czas do świąt. Po każdej zerwanej kartce będą o jeden dzień bliżej do Wigilii - tłumaczy i dodaje, że ten, kto zerwie kartkę z 24 grudnia, będzie musiał bardzo na nią uważać, bo jeśli kartka zginie - ŚWIĄT NIE BĘDZIE. A dzieci, jak to dzieci. Jedne nawet pewnie nie dosłyszały, o czym mówiła pani, inne uznały, że wolałyby w takim razie zrywać kartkę z inną datą, a Tim... Tim pomyślał, że tylko on jest wystarczająco odpowiedzialny, by zaopiekować się kalendarzową Wigilią. I wziął sprawy w swoje ręce. Dosłownie. I się zaczęło - katastrofa za katastrofą, trochę kłamstewek, knucia, kombinacji, dużo wysiłku, by naprawić błąd, a w tle rodząca się przyjaźń i nieuchronnie zbliżające się święta, przy czym zwroty akcji i dramaty są szyte na miarę młodszych dzieci i nie powinny zakłócić wieczornego zasypiania. 
Jeśli nie znacie takiego formatu - książki do czytania po jednym rozdziale dziennie - koniecznie spróbujcie, czy taki książkowy kalendarz adwentowy sprawdzi się u Was. Jak ratowaliśmy Wigilię sprzyja też planowaniu okołoświątecznych aktywności - bohaterowie m.in. samodzielnie przygotowują świąteczne ozdoby, dekorują mieszkanie, ozdabiają pierniki i wtykają goździki w pomarańcze.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co oznacza zwrot "paprochy z Wigilii" oraz marzycie, by Wasze dzieci zaśpiewały (śmiejąc się do rozpuku) alternatywną wersję kolędy Dzisiaj w Betlejem - zajrzyjcie do Jak ratowaliśmy Wigilię. W gratisie dostaniecie opowieść o przyjaźni, wielkiej tęsknocie i oczekiwaniu.
PS Ta książka ma 25 rozdziałów i epilog w rozdziale styczniowym.   


Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl

Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl

Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl

Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl

Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl

Jak ratowaliśmy Wigilię, Zakamarki, otymze.pl


Popularne posty