Potęga liczb

Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

 Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy (tekst: Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein, ilustracje: Daniela Olejníková, tłumaczenie: Adam Pluszka, Wydawnictwo Kropka)

Otwieramy oko i zerkamy na zegarek. Po śniadaniu sprawdzamy zapiski w kalendarzu. Zanim wyjdziemy z domu, odczytujemy temperaturę i ważmy torebkę/plecak w ręku - czy nie będzie za ciężko? Może warto coś przepakować? Ile czasu do rozpoczęcia pracy lub lekcji? W jakiej cenie są w pobliskim warzywniaku jabłka? Czy wystarczy mi gotówki na te zakupy?
MATEMATYKA jest wszędzie, matematyka jest codziennie, nie tylko w Dzień Matematyki czy Dzień Liczby Pi (to dzisiaj!). O tym jest najnowsza matematyczna książka z Wydawnictwa Kropka. Na zuchwałe, żartobliwe pytania znajomych dzieci, czy kiedykolwiek przyda im się w życiu znajomość działania na ułamkach, odpowiadam, że nie mam pojęcia, że pewnie możemy pizze dzielić i bez znajomości tych działań, ale nie ma co walczyć z matematyką, bo po prostu jest wszędzie.
Czym zaczyna się Potęga liczb? Zanęcaniem. Na dobry początek jest zatem prosta matematyczna gra z efektem wow. Z jednej strony efektowna sztuczka, z drugiej stała Kaprekara. Ale fajnie! Co będzie dalej? Potem jest matematyka w przyrodzie i garść ciekawostek, np. o ptakach, które dokładnie wiedzą, ile złożyły jaj. Następnie podróżujemy w czasie, by sprawdzić, jak liczyli tysiące lat temu i dowiadujemy się, jakie symbole były przed cyframi 0-9. Wielcy matematycy, jednostki miar, sposoby pomiarów, masa, wynalezienie pieniędzy... - to tylko kilka z omawianych w tej książce tematów. W sumie jest ich ponad 50, każda rozkładówka to jedno większe zagadnienie i fakty z nim związane. Na końcu jest słowniczek pojęć.
Potęga liczb nie zastąpi żadnego podręcznika do matematyki, ale w wyczerpujący sposób odpowie na wczesnoszkolne (te trochę późniejsze też) miauczenie, po co w ogóle ta matematyka i do czego się w ogóle przyda... Ano do wielu rzeczy. Każdego dnia.

PS Nie mogę nie docenić tych fantastycznych ilustracji! Tła, cienie - to taki trochę efekt rastra, trochę spray, dużo tam warstw, i czerwieni i niebieskości. Twarda okładka to już właściwie norma, nic wyróżniającego, ale ta trochę udaje płótno i ma świetną wyklejkę. Lubię.


Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Potęga liczb, Kropka, otymze.pl

Komentarze

  1. Genialne są też zajęcia https://edu4kids.eu/ , gdzie dzieci na klockach lego uczą się matematyki. Moim zdaniem mnemotechnika i sama forma takich zajęć pomaga nawet w opanowaniu najtrudniejszych zagadnień. Myślę, że warto inwestować w tego typu zajęcia, już od przedszkola.

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealna pozycja dla mojego matematyka! Może i z polskiego się poprawi jak trochę poczyta :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja z kolei mam nadzieję, że bardziej mu matematyka się spodoba ;) Ja kompletnie nie mam do tego głowy, a nie chcę, żeby miał problemy w szkole tak jak ja.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty