Chwała Zielonym Lasom!
- Chwała Zielonym Lasom! - woła, a ja odpowiadam: - I Czystej Wodzie chwała! Nie, nie Ewka tak woła... To doktor Łasiczka, pediatra. Bardzo zapracowany zwierzak, który opiekuje się nie tylko małymi pacjentami. Dziś na dyżurze miała przypadek złamanego ogona myszki Mereżki, zwichniętej łapki bobra Wodzimierza i zranionej głowy pani Jeżowej, kierowniczki jadłodajni „Smaczne Jedzonko”. Teraz doktor Łasiczka od dawna już śpi, ale jej torba lekarska leży przy łóżku - spakowana, gotowa do akcji, z uzupełnionym zapasem plasterków i dość luźno zwiniętym bandażem... Także przy łóżku, choć nie na podłodze, stoją trzy książki. Wszystkie z historiami związanymi z Kliniką Małych Zwierząt w Leśnej Górce.


To książki z grupy Rytuały - na rozdziały. Czytamy wieczorową porą - raczej jeden rozdział (są dość długie), bo choć prosi o dwa, zazwyczaj jest taka zmęczona, że oczy same jej się zamykają. Nawet podczas bardzo ważnej operacji! ;) A jeśli o operacji mowa - Klinika i perypetie jej pracowników i pacjentów dostarczają nam wielu emocji. Różnych. Oczywiście jest masa śmiechu, zabawnych sytuacji, świetnie opisanych zwierzęcych postaci... Ale jest też dużo informacji dotyczących życia zwierząt: ich zwyczajów, diety, niebezpieczeństw czyhających na nie w lesie i poza nim. Jest też postać człowieka - porzucającego zwierzęta, zastawiającego sidła, zostawiającego w lesie niebezpieczne dla jego mieszkańców śmieci. Jest ekologia, życie w zgodzie z naturą i bardzo dużo wskazówek dla lekarzy, jak postępować z małymi pacjentami ;) Brzmi poważnie, ale nie jest to lektura, która jest przeładowana informacjami. I mimo wielu ciężkich tematów nie "straszy" Ewki wieczorową porą - w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce operacje się udają, pomoc zawsze przychodzi w porę, ufff :) Na "mroczniejszą" stronę natury i realistyczne filmy przyrodnicze jeszcze przyjdzie czas... Tymczasem czytamy i podśpiewujemy (Autor książek jest również kompozytorem i piosenkarzem country, do książki Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce dołączona jest płyta z jego piosenkami).


tekst: Tomasz Szwed, ilustracje: Aneta Krella-Moch 
Wydawnictwo BIS KLIK

PS Najnowszy tytuł Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce już jest! Chcecie posłuchać o perypetiach zwierzaków? Możecie :) Od 1 do 12 czerwca od 19.45  w Radio Dzieciom (Polskie Radio PR1). Czyta Autor :)

Popularne posty