Takie cuda! Cuda wianki


"Ta książka powstała z zachwytu" - zaczyna wstęp do niej, właściwie zaproszenie do lektury, jej Autorka - Marianna Oklejak. I ja ten zachwyt kupuję. Czuję go. Mało tego - odpowiadam tym samym, zachwytem. Nie tylko polską kulturą ludową, ale i tym konkretnie wydawnictwem. "Polską kulturę ludową poznaję od kilkunastu lat i nie mogę się wciąż nadziwić jej różnorodności. Żywa muzyka, niezwykła harmonia kolorów, świetne kroje ubrań, piękne ornamenty - wszystko to, co od wieków szczerze płynie z serca, a nie z potrzeby runku, ma nadal wielką moc". Ma. Ogromną. Szczególnie, gdy poznajemy ją z takim przewodnikiem. 36 rozkładówek z haftami, wycinankami, zabawkami, strojami i instrumentami, z fragmentami ludowych pieśni, tradycjami. Lektura jest jak idealna lekcja, na której nigdy nie byłam. Mnóstwo informacji opakowanych w atrakcyjny papier (ilustracje, kolory!), przewiązanych nowoczesną wstążką (obiekty oryginalne połączone są na ilustracjach z elementami inspirowanymi sztuką tradycyjną). Idealna lekcja. Wcale się nie dziwię, że Marianna Oklejak za autorską książkę obrazkową Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych otrzymała dwa dni temu nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2015.Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych
ilustracje i tekst: Marianna Oklejak
Wydawnictwo Egmont KLIK

PS Szczegóły na temat wszystkich nagrodzonych książek znajdziecie tu (klik w foto)

http://www.ibby.pl/?p=2690

OGŁOSZENIE SPECJALNE: Trwa (do jutra!) konkurs KLIK

Komentarze

 1. Piękna, uwielbiam te koronkowe wycinanki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna, uwielbiam te koronkowe wycinanki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Baaaardzo piękna ta książka. Pamiętam w dzieciństwie miałam taką kolorowankę ze strojami ludowymi z różnych regionów Polski. I to był w zasadzie mój główny kontakt z polskim folklorem i namacalnym doświadczeniem jego różnorodności (nie licząc oczywiście różnych festynów, jarmarków i odpustów, ale tam trudno było porównywać różnice miedzy regionami, nie czuć więc było tego naszego polskiego bogactwa!). I bardzo mi zawsze brakowało książki na ten temat. A tu widzę, że nie tylko tematyka taka ale i niezwykle piękna forma! Kupuję pomysł w 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała jest !
  www.kolorowe-usta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę książkę! Energia, żywioł, kolor

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękna - estetyczna i pełna kolorów. Szukałam czegoś, co przybliży moim dzieciom polski folklor, a ta wydaje się być idealna :)
  Y.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie oryginalne i piękne ilustracje. Książka ma swój urok i wręcz przyciąga uwagę zarówno małego jak i dużego czytelnika. Ja osobiście jestem zakochana w polskim folklorze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie oryginalne i piękne ilustracje. Książka ma swój urok i wręcz przyciąga uwagę zarówno małego jak i dużego czytelnika. Ja osobiście jestem zakochana w polskim folklorze.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty