Nie tylko książki. Zagadnienia wybrane #1

Zagadnienia wybrane. Kluczem jestem ja (bywam również klucznikiem, kluczę też bardzo regularnie). Coś nowego, coś ładnego. Wydarzenia, w których wezmę udział i te, które pozostają w strefie westchnień. Książki. I książki jeszcze. W skrócie:
Wystawa Tu czy tam? - jestem pewna, że to największe tego typu wydarzenie w Polsce w tym roku. Sama wystawa, ale i warsztaty jej towarzyszące. Mistrzostwo! Możecie się wybrać? Bardzo Wam zazdroszczę :) Ja z kolei już w najbliższy czwartek zobaczę Salon Ilustratorów i wysłucham dwóch ciekawych wykładów. Wrócę kiedyś do Pana Tadeusza? Szczerze mówiąc - nie wiem. Ale to wydanie z ilustracjami Józefa Wilkonia bardzo chętnie poznam. Piękne! Nowe wydawnictwo i premiera, czyli Przygotowalnia i Dzieci korzeni. Jest coś w tej okładce, coś tajemniczego i nieco (w moim odczuciu) niepokojącego. Chcę. Czytać i oglądać. Ilustrowane przygody Harrego Pottera. Tu miejsce na coming out - nie czytałam ani jednej części. Mam nadzieję, że przeczytam z Ewą, chętnie zaczniemy od tego wydania. Na koniec trochę niebieskości, z tęsknoty za latem - Płetwal błękitny i Morze. Piękne, prawda? :)20.02-08.05.2016, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa), Tu czy tam?
Współczesna polska ilustracja dla dzieci.
Na wystawie przedstawiamy prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich ci  już rozpoznawalni w Polsce i na świecie, zdobywcy  krajowych i międzynarodowych nagród. Są też tacy, w których dostrzegamy potencjał i liczymy na ich dalszy rozwój. (...) Składająca się z trzech części wystawa ma angażować najmłodszych widzów, pobudzać ich kreatywność, aby sami poczuli się jak artyści.  W pierwszej części dzieci dowiedzą się, czym jest ilustracja oraz będą miały okazję sprawdzić się jako ilustratorzy. W drugiej— wejdą w świat książki, w którym Ilustracje stają się scenografią interaktywnego labiryntu. Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie spotykamy się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające wystawę będą mogły skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, dzięki którym utrwalą wiedzę o ilustracji i odkryją ukryte tajemnice wystawy.


Wydanie Pana Tadeusza z ilustracjami Józefa Wilkonia.
Polska epopeja z narodowa ze słynnymi, wielokrotnie nagradzanymi ilustracjami malarza i rzeźbiarza Józefa Wilkonia, który plamą barwną i fantazyjną kreską powołuje do życia świat "Pana Tadeusza". Artysta nie odtworzył treści dzieła, zilustrował natomiast romantyczny krajobraz dzieciństwa poety: wielkie drzewa i bujną roślinność, w której niemal giną ludzie i zwierzęta. Ponad połowa ilustracji z tej edycji nie była dotychczas publikowana! (...) Edycja w twardej, płóciennej oprawie z obwolutą.

20.02-10.03.2016, Centrum Kultury ZAMEK (Poznań), 18.03-20.03.2016, Międzynarodowe Targi Poznańskie (pawilon nr 7), Salon Ilustratorów - wystawa ilustracji książkowej dla dzieci i młodzieży.
Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej (zwłaszcza reprezentantów młodego pokolenia, stojących u progu kariery), a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców, dlatego też Salon usytuowany jest bezpośrednio na ekspozycji targowej.
Wystawa Salon Ilustratorów 2016, towarzyszyć  będzie jubileuszowym XV  POZNAŃSKIM  SPOTKANIOM  TARGOWYM – KSIĄŻKA  DLA  DZIECI, MŁODZIEŻY i RODZICÓW odbywającym się w dniach  18 - 20 marca 2016 r. w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (pawilon nr 7).

 Zapowiedź - Dzieci korzeni, tekst i ilustracje: Sibylle von Olfers. Wydawnictwo Przygotowalnia.
 Młode wydawnictwo Przygotowalnia wydaje swoją pierwszą książkę dla dzieci. Jest to czarujący i baśniowy picturebook napisany i zilustrowany przez niemiecką artystkę Sibille von Olfers, którą śmiało można zestawić z Elsą Beskow. Książka należy do klasyki niemieckiej literatury dziecięcej i miała blisko 100 wydań. Po raz pierwszy na język polski została przetłumaczona dopiero teraz przez Martę Woszczak, doktorantkę Uniwersytetu Jagiellońskiego, związaną z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Wydziału Polonistyki.
Dzieci korzeni, jak przystało na klasykę, to eleganckie wydanie, na wysokiej jakości papierze, w twardej oprawie, z półpłótnem i tłoczeniem na grzbiecie. Okładka jest przyjemna w dotyku. Subtelne, oryginalne akwarelowe ilustracje autorki i ilustratorki zostały przygotowane z najwyższą starannością. Picturebook trafi do sprzedaży 21 marca 2016 r., czyli pierwszego dnia wiosny.
Pogodna i ciepła opowieść o zmianach pór roku i budzącej się do życia przyrodzie. Pełna barwnych kwiatów i ruchliwych owadów. Głównym i tytułowym bohaterem są sympatyczne a jednak tajemnicze małe istotki, które podczas zimy śpią ukryte głęboko pod ziemią, wśród korzeni. Zanim nadejdzie wiosna przecierają zaspane oczęta i zabierają się do pracy. A co stanie się dalej? Sprawdźcie sami…
 

Bogato ilustrowane wydanie książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Długo oczekiwane ilustrowane wydanie pierwszej części cyklu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” ukazuje się z ponad 100 ilustracjami. Ich autorem jest Brytyjczyk Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal.(...) Autor szaty graficznej zdradził, że każdej ilustracji nie mógł poświęcić więcej niż kilka dni, bo stworzył ich ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Kay szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorowana jest na jego siostrzenicy! (...) Ilustrowane przez Jima Kaya, wydanie ukazało się w twardej oprawie, z zakładką-wstążeczką oraz kapitałką.
 
Już jest! Płetwal błękitny, tekst i ilustracje: Jenni Desmond. Wydawnictwo Łajka
Kołysanka o największym stworzeniu na naszej planecie. Zapraszamy w podróż do świata, w którym rośnie się w tempie czterech kilogramów na godzinę i nigdy nie zasypia. Pięknie ilustrowana książka popularnonaukowa, która wprowadza dzieci w świat ogromnego wieloryba. Przedstawione w niej fakty zestawione są z codziennymi sprawami, dzięki czemu informacje łatwo zapadają w pamięć i uwrażliwiają na niesamowitość świata przyrody.

 Zapowiedź - Morze, tekst Ricardo Henriques, ilustracje André Letria. Wydawnictwo Tako
Błyskotliwy leksykon, który bawi się znaczeniami figur i słów związanych z morzem. Przedstawia ogrom morza w wielu aspektach: faunę i florę, ludzi morza i ich kulturę. Podaje fakty i liczby, sięga po folklor, poezję i humor. Nie brakuje też praktycznych wskazówkach, zachęcających dzieci do przeprowadzania eksperymentów z wodą czy do konstruowania prostych urządzeń. Projekt graficzny, kolory i duży format książki komponują się doskonale z jej tematem.

Źródła zdjęć 1  /  2  /  3  /  4  /  5  /  6  /  7
Cytaty pochodzą z materiałów promocyjnych organizatorów/Wydawnictw

Popularne posty