Kacper dorasta

Czy Wasi rodzice rozmawiali z Wami o seksie? U mnie nie był to temat tabu, ale też nie przypominam sobie, żebyśmy prowadzili na ten temat swobodnie dyskusje. Za to zawsze miałam pod ręką książkę. Najpierw Mamo, tato powiedzcie mi, skąd się wziąłem? Wiesława Sokoluka, później - tego samego autora - Czy to już teraz? i wreszcie Encyklopedię wychowania seksualnego dla nastolatków z Polskiej Oficyny Wydawniczej BGW. Lektura "Bravo" i "Bravo Girl" i listów z cyklu Napisz do Kasi bardziej mnie zatem bawiła, niż przynosiła odpowiedzi na pytania, ale dla niektórych moich rówieśników była prawdziwą (często jedyną) kopalnią wiedzy.


Kacper dorasta (tekst: Monica Peitx, ilustracje: Cristina Losantos, tłumaczenie: Agata Picheta, Wydawnictwo Debit)

Skoro mamy książkę Maja dorasta, nie wyobrażałam sobie sytuacji, by na półce zabrakło Niezbędnika dorastającego chłopca, choć przyznam się szczerze, że odrobinę irytuje mnie uporczywe wskazywanie odbiorcy tego tytułu - w podtytule czy akcji promocyjnej tej książki. Oczywiście, że kiedyś przeczyta ją mój syn. Póki co - kupiłam ją dla córki. Dlaczego nie miałaby wiedzieć, jak wygląda dorastanie u chłopców? Przecież to wszystko bardzo ciekawe!

Kacper ma 10 lat, starszą siostrę Maję i mnóstwo wątpliwości. Zastanawia się, dlaczego rosną mu tylko stopy, choć chciałby być już wysoki, boi się, że będzie miał pryszcze, przygląda się mężczyznom i ich owłosieniu i stale porównuje się z rówieśnikami. Obserwujemy go przez trzy lata, widzimy, jakie w jego głowie pojawiają się pytania i otrzymujemy na nie odpowiedzi.

O przysadce, gruczołach i hormonach, o jądrach i penisie, ale też o zmianach, jakie zachodzą w ciele chłopców w wieku 10-13 lat - o tym jest ta książka. Same ważne tematy - podane w skrótowy i zrozumiały dla dziecka sposób,  bogato zilustrowane. Czy to nie idealny zaczyn do kolejnej rozmowy? Do poważniejszej lektury i pogłębiania wiedzy? Moim zdaniem tak. Fajna seria, aktualnie chyba jedyna dotycząca dorastania, przeznaczona dla dzieci/młodszych nastolatków.

PS Taka ciekawostka. Autorka - Monica Peitx - debiutowała książką, w której porusza temat nadwagi i otyłości. Ciekawe, czy również ten tytuł, Opowiadanie Maxa, zostanie wydany w Polsce...Popularne posty