Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków

Jakby wczoraj, choć właściwie rok temu, zachwycałam się Małym atlasem ptaków Ewy i Pawła Pawlaków. Ponieważ śledzę na Instagramie konto Pawła Pawlaka - już od jakiegoś czasu wiedziałam, kim będą bohaterowie kolejnej edycji atlasu stworzonego przez ten niezwykły duet artystów. Wiedziałam i byłam przygotowana na kolejną falę zachwytu. Oto jest, przyszła i mnie zalała.Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków (tekst i ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, rysunki: Hania Cisło, Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Powiecie, że żaden to atlas, że przecież tylko 20 rozkładówek i tyle samo motyli. Że tekstu nie za wiele i kartonowe strony jak dla zupełnych maluchów. Ale to mały atlas, który dodatkowo jest ogrodowym pamiętnikiem dwójki ilustratorów. Takie to spojrzenie na przydomowy mikrokosmos. Spojrzenie uważne i czułe, z którego powstały - w różnych technikach - piękne ilustracje. Kolaże z tkanin - Pani Ewo, wspaniałe! Sfotografowane modele z pomalowanych liści i patyków (zobaczcie kilka dodatkowych ujęć TUTAJ) - Panie Pawle, świetne! Cudowne ilustracje akwarelowe, dziecięce rysunki Hani Cisło i fotografie... Prawdziwa uczta dla oka.

Jakby tego było mało - w krótkich opisach zawartych jest naprawdę sporo informacji o motylach. Nie tylko o przedstawicielach różnych rodzin, ale i o cyklu rozwojowym, zwyczajach, mechanizmach obronnych czy trybie życia.

Wikipedia podpowiada mi, że "Obecnie na obszarze Polski stwierdzono 3156 gatunków motyli z 73 rodzin, z czego 164 gatunki to motyle dzienne". Cóż, nie podejmę się poznania wszystkich, ale w wakacje będę się rozglądała za dwudziestką z Atlasu Pawlaków. W 2018 widziałam na pewno rusałkę pawika, cytrynka, bielinka i (to było duże przeżycie!) zmrocznika przytuliaka, zwanego polskim kolibrem.Popularne posty