O czym szumią drzewaO czym szumią drzewa (tekst: Peter Wohlleben, ilustracje: Diana Karpowicz, tłumaczenie: Ewa Kochanowska, Wydawnictwo Otwarte)

Nie mówię, że Wy, mówię o sobie. W karierze rodzica - już jakiś czas temu - najpierw zorientowałam się, że w sumie to z tych drzew niewiele rozpoznaję. A wypadałoby. A przecież będzie pytać. I trochę siara nie wiedzieć. Skończyło się tak, że w 2012 kupiłam Zielnik. Drzewa i krzewy liściaste z Wydawnictwa Arkady. Takie podstawy - krótko, zwięźle i na temat. Realistyczne ilustracje i krótkie opisy, całość opleciona gumką, żeby zasuszone liście nie wypadały.
Teraz to już trochę za mało. Dobrze byłoby wiedzieć więcej. Ale żeby nie było nudno. Mogłyby być wiadomości, ale też dużo ciekawostek. Nie że oczywistości. I muszą być zdjęcia, i ilustracje też. I książka ma być dobrze zaprojektowana i ładnie wydana.
I potem otwieram książkę i czytam spis treści. I wiem, że BĘDZIE DOBRZE. Kto wciska się w liście? Czy lasy potrafią wywołać deszcz? Czy drzewa mają pryszcze? Skąd drzewa wiedzą, że przyszła wiosna? To tylko kilka pytań, na które autor udzielił odpowiedzi. Jest ich dużo więcej. Być może macie jakieś skojarzenia z tym nazwiskiem - Wohlleben, Wohlleben, Wohlleben... Tak, to niemiecki leśnik, znany jako autor m.in. książek Sekretne życie drzew czy Duchowe życie zwierząt. Człowiek, który założył Akademię Leśną i od ponad 25 lat zabiera grupy dzieci na wyjątkowe wycieczki do lasu. 
W tej obszernej pozycji (prawie 200 stron), świetnie zilustrowanej przez Dianę Karpowicz, prócz masy wiadomości i ciekawostek znajdziecie quizy i różnego rodzaju zadania. Polecam dzieciom w wieku 6+ oraz dorosłym, którzy jeszcze nie czytali Sekretnego życia drzew. UWAGA! To książka, którą trzeba wyprowadzać. Do lasu.


Popularne posty