Cholera i inne choroby

Żeby była jasność - wirusów i bakterii nie lubię. Za to bardzo, naprawdę bardzo lubię tę książkę. A mogłam w ogóle jej nie poznać! Podczas targów w Łodzi koleżanka zapytała, czy znam książkę z Poradni K o chorobach: - Taka różowa w kropki! Na pewno znasz!
Nie znałam. Ale fantastycznym zbiegiem okoliczności była na stoisku wydawnictwa. Egzemplarz przeceniony, z nieco zniszczoną okładką - wzięłam w ciemno. Okazało się, że och i ach! I to pod każdym względem.Cholera i inne choroby (tekst: Łukasz Kaniewski, ilustracje: Karolina Kotowska, Wydawnictwo Poradnia K)

Łukasz Kaniewski to dziennikarz specjalizujący się w tematyce naukowej, ale również autor wierszy i sztuk teatralnych dla dzieci. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Choroby opisuje w prosty i zrozumiały sposób, doprawiając opisy szczyptą (czasami czarnego) humoru. Z książki dowiemy się, jak konkretne choroby powstają, jakie ludzkie słabości wykorzystują i jakie stosują podstępy, ale też przeczytamy wiele ciekawostek. Czyta się świetnie, nawet jeśli bohater danego rozdziału jest naprawdę obrzydliwy...
Projekt graficzny książki - równie dobry. Proste, niedosłowne ilustracje, użycie czterech kolorów, okładka z foliowaniem elementów graficznych i tytułu, wyklejka w tabletki, bakterie, wirusy, krwinki i cokolwiek odbiorca tam zobaczy. Złoto. Moim zdaniem złoto.

PS A pamiętacie Wirusy? Jaka szkoda, że ten tytuł już niedostępny.
Popularne posty