Trylogia Himalajska "Bo góry są"


Fakt jest taki - Anna Czerwińska-Rydel napisała wiele książek dla dzieci. Sporo z nich nie przeczytałam, ba, nawet nigdy nie miałam ich w ręku. Ale jakiś czas temu trafiłam na książkę Słońcem na papierze o Kornelu Makuszyńskim jej autorstwa. I zaiskrzyło. Zaczęłam szukać dalej. Był luty 2018, świat żył sprawą akcji ratunkowej na Nanga Parbat, ja od wielu miesięcy zaczytywałam się w książkach o himalaistach. Nie mogłam nie sięgnąć po dwa tytuły z Trylogii Himalajskiej Bo góry są wydawanej nakładem Wydawnictwa Na szczyt.
 

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce (tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt)
Przeczytałam dwie książki Jerzego Kukuczki i jedną o nim. Ciężko mi było wyobrazić sobie książkę o tym himalaiście skierowaną do młodszych odbiorców. Jak go przedstawić? Jak wybrać najważniejsze historie, punkty zwrotne? Niemożliwe! Zadanie nie do wykonania. Ale czy coś bym zmieniła w książce Zdobyć koronę? Czy mi czegoś brakowało? Nie. Anna Czerwińska-Rydel podzieliła książkę na trzy części: życie rodzinne w Katowicach, zdobywanie szczytów oraz ostatnia noc w obozie na ścianie Lhotse, tuż przed śmiercią. Odczuwałam cały wachlarz emocji, choć przecież wiedziałam, jak to się skończy. I cieszyłam się, że są takie książki. Tak napisane, zilustrowane, wydane. Poruszająca opowieść o pokonywaniu własnych słabości. 

Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz (tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt)

Relacja z ostatniej wyprawy Rutkiewicz na Kanchendzonge, opowieść o jej dorastaniu, pierwszych próbach wspinaczki, cytaty z książek tej himalaistki i nieprzestająca czekać matka... Wielkie emocje przy czytaniu, nierzadko łzy. Do wspólnego czytania, rozmowy, prób pokonywania własnych słabości. I wcale nie trzeba się udawać w wysokie góry!

A jeśli trylogia, to gdzie trzecia część? Mam nadzieję, że w przygotowaniu. Informacja na stronie wydawcy jest taka: "W 2018 r. planujemy wydać III część trylogii himalajskiej „Bo góry są…”. Tym razem będzie to opowieść o zimowym zdobyciu Mount Everestu przez polską wyprawę w roku 1980. Kierownikiem wyprawy był wówczas Andrzej Zawada, a na szczycie stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy." Czekam. Seria jest świetna. Dobrze napisana i zaprojektowana, świetnie zilustrowana.

PS Tym razem bez tabelki, bo jedną z wad tych książek (jedyną?) jest ich dostępność. Książki można kupić na stronie wydawcy KLIK. Można też spróbować je pożyczyć. Jak i ja zrobiłam. Dziękuję, Magdo z bloga TosiMama i książki.

Popularne posty