Trylogia Himalajska "Bo góry są"


Fakt jest taki - Anna Czerwińska-Rydel napisała wiele książek dla dzieci. Sporo z nich nie przeczytałam, ba, nawet nigdy nie miałam ich w ręku. Ale jakiś czas temu trafiłam na książkę Słońcem na papierze o Kornelu Makuszyńskim jej autorstwa. I zaiskrzyło. Zaczęłam szukać dalej. Był luty 2018, świat żył sprawą akcji ratunkowej na Nanga Parbat, ja od wielu miesięcy zaczytywałam się w książkach o himalaistach. Nie mogłam nie sięgnąć po dwa tytuły z Trylogii Himalajskiej Bo góry są wydawanej nakładem Wydawnictwa Na szczyt.
 

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce (tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt)
Przeczytałam dwie książki Jerzego Kukuczki i jedną o nim. Ciężko mi było wyobrazić sobie książkę o tym himalaiście skierowaną do młodszych odbiorców. Jak go przedstawić? Jak wybrać najważniejsze historie, punkty zwrotne? Niemożliwe! Zadanie nie do wykonania. Ale czy coś bym zmieniła w książce Zdobyć koronę? Czy mi czegoś brakowało? Nie. Anna Czerwińska-Rydel podzieliła książkę na trzy części: życie rodzinne w Katowicach, zdobywanie szczytów oraz ostatnia noc w obozie na ścianie Lhotse, tuż przed śmiercią. Odczuwałam cały wachlarz emocji, choć przecież wiedziałam, jak to się skończy. I cieszyłam się, że są takie książki. Tak napisane, zilustrowane, wydane. Poruszająca opowieść o pokonywaniu własnych słabości. 

Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz (tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marianna Oklejak, Wydawnictwo Na szczyt)

Relacja z ostatniej wyprawy Rutkiewicz na Kanchendzonge, opowieść o jej dorastaniu, pierwszych próbach wspinaczki, cytaty z książek tej himalaistki i nieprzestająca czekać matka... Wielkie emocje przy czytaniu, nierzadko łzy. Do wspólnego czytania, rozmowy, prób pokonywania własnych słabości. I wcale nie trzeba się udawać w wysokie góry!

A jeśli trylogia, to gdzie trzecia część? Mam nadzieję, że w przygotowaniu. Informacja na stronie wydawcy jest taka: "W 2018 r. planujemy wydać III część trylogii himalajskiej „Bo góry są…”. Tym razem będzie to opowieść o zimowym zdobyciu Mount Everestu przez polską wyprawę w roku 1980. Kierownikiem wyprawy był wówczas Andrzej Zawada, a na szczycie stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy." Czekam. Seria jest świetna. Dobrze napisana i zaprojektowana, świetnie zilustrowana.

PS Tym razem bez tabelki, bo jedną z wad tych książek (jedyną?) jest ich dostępność. Książki można kupić na stronie wydawcy KLIK. Można też spróbować je pożyczyć. Jak i ja zrobiłam. Dziękuję, Magdo z bloga TosiMama i książki.

Komentarze

 1. Fantastycznie! Właśnie szukam książek o górach dla syna!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że są takie książeczki. Niby dla dzieci, ale myślę, że zachęcają do aktywności już od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy moje dzieci polubią temat gór, bo jak tak patrzę to prawdziwe mieszczuchy, ale spróbować zawsze warto. Dziękuję za inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 4. kupiłam obie książki z serii w ramach prezentu gwiazdkowego. Mąż od lat zafascynowany tematyką himalaizmu więc obaj synowie od małego zaznajamiani z literaturą górską. Próbowałam znaleźć więcej informacji dotyczących 3 tomu, jednak wygląda na to, że do dzisiaj się nie pojawił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak wygląda, też co jakiś czas sprawdzam na www wydawnictwa. Szkoda!

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty