Poznańskie Targi Książki 2019

W piątek pomiędzy 14:40 a 16:20 przebiegłam między stoiskami. Ze dwa razy. Łapiąc za nowości, kartkując nieznane tytuły, mając świadomość, że znowu do tematu nie podeszłam systemowo i pewnie ominęłam kilka wydawnictw. Marudzić najpierw czy się powstrzymać? Na plus jest powrót targów książki do hali 7, na minus lista wystawców. To nie tak, że nie było w czym wybierać, ale zabrakło Tadam, Widnokręgu, Mamanii, Egmontu, Zielonej Sowy, Wilgi, Małej Kurki, Bajki, Dwukropka, Kinderkulki, Wydawnictwa Ezop (jednak jest!), Tekturki... Trochę długa ta lista, prawda? Całe szczęście obecne były inne wydawnictwa i miałam okazję zerknąć na nowości i dodruki. Co zwróciło moją uwagę?
AKTUALIZACJA - faktycznie wymienionych wydawnictw nie było... osobiście. Ale na stosiku czytam.pl można było znaleźć m.in. Zieloną Sowę i CzuCzu, a na stoisku Składu Kulturalnego - Mamanię, Wytwórnię czy Widnokrąg. Ja to szanuję. Księgarnie, które mogły po prostu przygotować jakąkolwiek ofertę z konkurencyjnymi cenami, nie uderzyły w wystawiające się wydawnictwa, a zaproponowały uczestnikom książki nieobecnych. Brawo!


1. Liczymy razem (ilustracje: Mitsumasa Anno, Wydanictwo Tako), czyli coś do nauki liczenia z fajnymi, minimalistycznymi ilustracjami.


2. Historyjki na raz nie zawsze na raz (tekst: Bernard Friot, ilustracje: Adam Wójcicki, tłumaczenie: Dorota Hartwich, Wydawnictwo Format), ostatni, czwarty tom zabawnych historyjek, o których pisałam np. TU.


3. Turlututu w Krainie Ogra (tekst i ilustracje: Herve Tullet, Wydawnictwo Babaryba) - nie mogłam przejść obojętnie. Turlututu kiedyś zachwycała się Ewa, teraz uwielbia go jej młodszy brat.


4. Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy (tekst: Monika Utnik-Strugała, ilustracje: Małgosia Piątkowska, Nasza Księgarnia) - duży format i mnóstwo informacji, jeszcze wrócę do tej książki.


5. Snów kolorowych, placu budowy (tekst: Sherri Duskey Rinker, ilustracje: Tom Lichtenheld, tłumaczenie: Joanna Wajs, Nasza Księgarnia) - ta książka miała już w niektórych grupach status białego kruka, ceny w serwisach aukcyjnych szybowaaaały, wtem... pojawił się dodruk ;)


6. Glissando (tekst: Katarzyna Huzar-Czub, ilustracje: Gosia Herba, Polskie Wydawnictwo Muzyczne) - w tej serii jest jeszcze Ostinato i Alikwoty. Nie mogłam nie zwrócić uwagi, raz że mam córkę w szkole muzycznej, dwa - ilustracje Gosi Herby!


7. Ciało - śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu (tekst: Sonya Renee Taylor, tłumaczenie: Aleksandra Kamińska, Znak Emotikon) - kupiłam w ciemno, nie mogłam przejść obojętnie obok kolejnej pozycji o dojrzewaniu. Będę jeszcze o niej pisać.


8. I ty możesz zmienić świat (tekst: Karolina Grabarczyk, ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska, Media Rodzina) - czy znudziły nam się krótkie historyjki połączone jakimś motywem przewodnim? Nie. Tym razem o dzieciach.


9. Kicia Kocia gra w piłkę (tekst i ilustracje: Anita Głowińska, Media Rodzina) - biorę, dawno nie sprawdzałam, co u Kici Koci. Ewa lubiła, Wojtek też lubi. (no i oczywiście #pacekteam)


10. Gili, gili – słówka z ostatniej chwili (tekst: Corinne Dreyfuss, ilustracje: Benjamin Chaud, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Zakamarki) - bo nie mogę pomijać nowści z jednego wydawnictwa, tylko dlatego, że w nim pracuję! Kartonowe rozmówki najnajów - mama, baba, am, siusiak, ble itp. okraszone ilustracjami Benjamina Chauda, takimi trochę w retro stylu. Lubię.


11. Teraz będziesz kurą (tekst: Barbro Lindgren, ilustracje: Charlotte Ramel, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Zakamarki) - opowiadanie o zabawie rodzeństwa i układzie sił, ci co majo rodzeństwo lub co najmniej dwójkę dzieci zrozumiejo ;)12. Na zawsze Milena (tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska, Zakamarki) - trzecia część opowieści o Dawidzie, jeśli nic nie wiecie o tym chłopaku, najpierw sięgnijcie po Zakochałem się w Milenie.


13. Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody (tekst: Elżbieta Pałasz, ilustracje: Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Adamada) - na razie Wojtek chce być maszynistą, Ewa nie może się zdecydować między zawodem programistki, kosmetyczki i pracownika działu promocji wydawnictwa. Ciekawe, czy zmienią swoje typy po tej lekturze ;)


14. Kto zgubił kapelusz? (tekst: Aleksandra Struska-Musiał, ilustracje: Dorota Rewerenda-Młynarczy, Wydawnictwo BIS) - jedyna w tym zestawieniu klasyczna opowieść dla dzieci młodszych, ilustracje i ich kolorystyka bardzo mi się podobają, jestem ciekawa fabuły.15. Chodź na słówko (Susie Hammer, CED) - dwa słowa: Susie Hammer! Wielkie lowe!


16.
Bose stópki. Joga dla dzieci. Ćwiczenia z jogi, oddychania i odpoczynku (tekst: Filippa Odevall, ilustracje: Karin Lundstrom, tłumaczenie: Gawryluk Barbara, CED) - mam inną książkę o jodze kierowaną do maluchów i chętnie porównam.


17. Cześć, Ziemio! (tekst i ilustracje: Anna Fiske, tłumaczenie: Aleksandra Grobelna, Dwie Siostry)  - dla fanów wyszukiwanek.
Popularne posty