AKTUALIZACJA - faktycznie wymienionych wydawnictw nie było... osobiście. Ale na stosiku czytam.pl można było znaleźć m.in. Zieloną Sowę i CzuCzu, a na stoisku Składu Kulturalnego - Mamanię, Wytwórnię czy Widnokrąg. Ja to szanuję. Księgarnie, które mogły po prostu przygotować jakąkolwiek ofertę z konkurencyjnymi cenami, nie uderzyły w wystawiające się wydawnictwa, a zaproponowały uczestnikom książki nieobecnych. Brawo!
1. Liczymy razem (ilustracje: Mitsumasa Anno, Wydanictwo Tako), czyli coś do nauki liczenia z fajnymi, minimalistycznymi ilustracjami.
2. Historyjki na raz nie zawsze na raz (tekst: Bernard Friot, ilustracje: Adam Wójcicki, tłumaczenie: Dorota Hartwich, Wydawnictwo Format), ostatni, czwarty tom zabawnych historyjek, o których pisałam np. TU.
3. Turlututu w Krainie Ogra (tekst i ilustracje: Herve Tullet, Wydawnictwo Babaryba) - nie mogłam przejść obojętnie. Turlututu kiedyś zachwycała się Ewa, teraz uwielbia go jej młodszy brat.
4. Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy (tekst: Monika Utnik-Strugała, ilustracje: Małgosia Piątkowska, Nasza Księgarnia) - duży format i mnóstwo informacji, jeszcze wrócę do tej książki.
5. Snów kolorowych, placu budowy (tekst: Sherri Duskey Rinker, ilustracje: Tom Lichtenheld, tłumaczenie: Joanna Wajs, Nasza Księgarnia) - ta książka miała już w niektórych grupach status białego kruka, ceny w serwisach aukcyjnych szybowaaaały, wtem... pojawił się dodruk ;)
6. Glissando (tekst: Katarzyna Huzar-Czub, ilustracje: Gosia Herba, Polskie Wydawnictwo Muzyczne) - w tej serii jest jeszcze Ostinato i Alikwoty. Nie mogłam nie zwrócić uwagi, raz że mam córkę w szkole muzycznej, dwa - ilustracje Gosi Herby!
7. Ciało - śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu (tekst: Sonya Renee Taylor, tłumaczenie: Aleksandra Kamińska, Znak Emotikon) - kupiłam w ciemno, nie mogłam przejść obojętnie obok kolejnej pozycji o dojrzewaniu. Będę jeszcze o niej pisać.
8. I ty możesz zmienić świat (tekst: Karolina Grabarczyk, ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska, Media Rodzina) - czy znudziły nam się krótkie historyjki połączone jakimś motywem przewodnim? Nie. Tym razem o dzieciach.
9. Kicia Kocia gra w piłkę (tekst i ilustracje: Anita Głowińska, Media Rodzina) - biorę, dawno nie sprawdzałam, co u Kici Koci. Ewa lubiła, Wojtek też lubi. (no i oczywiście #pacekteam)
10. Gili, gili – słówka z ostatniej chwili (tekst: Corinne Dreyfuss, ilustracje: Benjamin Chaud, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Zakamarki) - bo nie mogę pomijać nowści z jednego wydawnictwa, tylko dlatego, że w nim pracuję! Kartonowe rozmówki najnajów - mama, baba, am, siusiak, ble itp. okraszone ilustracjami Benjamina Chauda, takimi trochę w retro stylu. Lubię.
11. Teraz będziesz kurą (tekst: Barbro Lindgren, ilustracje: Charlotte Ramel, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Zakamarki) - opowiadanie o zabawie rodzeństwa i układzie sił, ci co majo rodzeństwo lub co najmniej dwójkę dzieci zrozumiejo ;)
12. Na zawsze Milena (tekst: Per Nilsson, ilustracje: Pija Lindenbaum, tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska, Zakamarki) - trzecia część opowieści o Dawidzie, jeśli nic nie wiecie o tym chłopaku, najpierw sięgnijcie po Zakochałem się w Milenie.
13. Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody (tekst: Elżbieta Pałasz, ilustracje: Joanna Czaplewska, Wydawnictwo Adamada) - na razie Wojtek chce być maszynistą, Ewa nie może się zdecydować między zawodem programistki, kosmetyczki i pracownika działu promocji wydawnictwa. Ciekawe, czy zmienią swoje typy po tej lekturze ;)
14. Kto zgubił kapelusz? (tekst: Aleksandra Struska-Musiał, ilustracje: Dorota Rewerenda-Młynarczy, Wydawnictwo BIS) - jedyna w tym zestawieniu klasyczna opowieść dla dzieci młodszych, ilustracje i ich kolorystyka bardzo mi się podobają, jestem ciekawa fabuły.
15. Chodź na słówko (Susie Hammer, CED) - dwa słowa: Susie Hammer! Wielkie lowe!
16. Bose stópki. Joga dla dzieci. Ćwiczenia z jogi, oddychania i odpoczynku (tekst: Filippa Odevall, ilustracje: Karin Lundstrom, tłumaczenie: Gawryluk Barbara, CED) - mam inną książkę o jodze kierowaną do maluchów i chętnie porównam.
17. Cześć, Ziemio! (tekst i ilustracje: Anna Fiske, tłumaczenie: Aleksandra Grobelna, Dwie Siostry) - dla fanów wyszukiwanek.