Pierwsze słowa*
Była już Polska w kawałkach (mam wrażenie, że wciąż taka jest, ale zmilczę ;)), taśma-tory i taśma-ulica, które umilały nam zabawy podłogowe, była Teczka Inspiracji z najsłynniejszymi obrazami świata oraz druga pt. Moda - wypełniona różnymi projektami ubrań. Co teraz od Zuzu Toys?Sztywniaczki (kartonowe książeczki, twarde strony, zaokrąglone rogi, czyli po prostu książki z gatunku dziecioodpornych ;))! Serię Pierwsze słowa rozpoczynają tytuły - Moje wakacje i Mój dom (ilustracje: Zosia Dzierżawska, koncepcja serii: Zuzanna Szelińska, Zuzu Toys). Kwadrat 16 x 16 cm, 16-stronicowy, osiem rozkładówek. Patrzę na nie przychylnym okiem. Po lewej stronie rozkładówki mamy scenki z życia, po prawej cztery rzeczy/osoby, które występują w scence. Po lewej ilustracja na całej stronie, po prawej detale na białym tle. Jest czysto. Jest spokojnie. Kolory takie trochę zgaszone. Jest przyjemnie. Można wyszukiwać szczegóły, można je nazywać, powtarzać nazwy. Można tworzyć opowieści o każdej ilustracji. Można też po książkach deptać, rzucać nimi, sprawdzać, czy da się wyrwać jedną ze stron. To znaczy - nie można, ale niektóre okołodwuipółlatki i tak to zrobią. I nie zniszczą. Uwierzcie mi na słowo. I sama nie wiem - też macie wrażenie, że z czymś Wam się kojarzą te ilustracje? Jakoś tak trwam wygięta w znak zapytania...

* u Ewy pierwszym słowem było "tata", u Wojtka "mama. Z radosnego słowotwórstwa - Ewa mówiła "makamaka" na makaron i "mimika" na Mikołaja. Wojtek na swój bidon z wodą woła "mika" ;)

Komentarze

 1. Coraz częściej rozglądam się za książeczkami, które uczą dziecko nowych wyrazów. Mój Jaśko na razie jest na etapie "mamamama" i "bababa", ale czas tak szybko mija, że zaraz zacznie mówić pełnymi zdaniami. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ilustracje rzeczywiście coś przypominają, w szczególności ta z chłopcem na hustawce. Tylko co? Moje pierwsze skojarzenie to bajka Tintin, ale to chyba jeszcze nie to

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilustracje przypominają mi mój podręcznik od angielskiego z podstawówki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypominają! Tylko co, to też nie wiem. Zdziwiłam się,że to Zuzu Toys, myślałam, że reprint lub nowe wydanie jakiejś klasyki :)
  Buziaki dla Was!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione słowo! :)

Popularne posty