NieKsiążki #21 / To nie jest kolejna książka do matmy

Moją dramatyczną (choć z happy endem) historię związaną z królową nauk, opowiadałam Wam już TUTAJ. Powtórzę się zatem tylko odrobinę, wspominając ogromny stres już przy odpytywaniu z tabliczki mnożenia, czyli na poziomie drugiej czy trzeciej klasy podstawówki. Już wtedy trzęsłam portkami przed matmą... Tym bardziej doceniam każdą pozycję, która bawiąc - uczy. Każdy matematyczny zeszyt, który - mówiąc wprost - nie jest głupi, a na dodatek jest fajnie zaprojektowany. Mijają kolejne dni, miesiące, półrocza - lekcje matematyki w naszym domu nie wywołują lęku. Choć materiału coraz więcej i robi się trudniej. Niemały wpływ na to ma nauczycielka, która sprawia, że nauka jest atrakcyjna, ale i wszelkie matematyczne pomoce - na przykład takie jak  To nie jest kolejna książka do matmy, Anna Weltman, tłumaczenie: Katarzyna Rosłan, Wydawnictwo Dwie Siostry). Wcześniej ukazał się tytuł To nie jest książka do matmy, który niestety przegapiliśmy.Format A4, okładka broszurowa z dużymi skrzydełkami (co trochę usztywnia okładkę, na plus w przypadku pracy "na kolanie"), wkład wieloskładkowy, klejony. Prawie sto stron, przy czym ostatnie dziewięć to kartki do różnego rodzaju ćwiczeń - pokryte większą lub mniejszą kratką, lub trójkątami.
W przyborniku, który znajduje się na początku książki - same podstawy (ołówek, gumka, linijka itd.). Najbardziej "egzotyczne" trio to: kątomierz, cyrkiel i kalka kreślarska. Właściwie wystarczy zatemperować ołówek i brać się do pracy.
A tematów do poznania, pojęć do zagłębienia jest naprawdę dużo. Można tkać na papierze (rysowanie wg wzorów), dzielić figury na kawałki o jednakowych rozmiarach i kształtach (figury przystające), tworzyć papierowe wielokąty, pięknie rysować linie prostopadłe i równoległe, a na deser pobawić się ciągami liczb. A to tylko takie przykłady, zaledwie pięć. Zagadnień/zadań jest dużo więcej. A na końcu - słowniczek i kilka dodatkowych pomysłów na matematyczne zabawy. Lubimy to!
PS NieKsiążki to cykl poświęcony zeszytom kreatywnym - ciekawym kolorowankom, zeszytom z zadaniami i naklejankom. Wszystkie odcinki cyklu można znaleźć tu KLIK.  Na otymze.pl pojawiały się już książki związane z matematyką - Matematyczna pizza, Elementarz matematyczny, zeszyt kreatywny Porachunki Robota Mata czy Egmontowska seria LICZĘ SOBIE.Ta tabelka (porównywarka cen) powyżej zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli klikając w nią, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu niewielką (bardzo niewielką) prowizję. Na waciki. Na przykład ;) Dzięki!

Popularne posty