Nie tylko książki. Zagadnienia wybrane #2

 
W marcu jak w garncu. Ja do gara wrzucam całą masę urodzin bliższych i dalszych (i moje!), święta i kolorową wytłaczankę wypełnioną drobiazgami oraz - tradycyjnie już* - Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców (to już piętnasta edycja!). W planach mam samotne snucie się między stoiskami w piątek i sobotni najazd na imprezę z panią biorę-wszystkie-ulotki-widzę-każde-warsztaty. Celowo zamierzam nie śledzić zapowiedzi i marcowych dat premier. Idę z wolną głową i ograniczonym budżetem. Będzie co ma być (nie, nie pożyczajcie mi kasy, jak będę sterczeć przy szatni i robić oczy kota ze Shreka). Oczywiście mogłabym zabrać na targi i Wojciecha, ale ponieważ aktualnie specjalizuje się w uciekaniu, wspinaniu, dzikim chichocie i taranowaniu wszystkich i wszystkiego - obawiam się, że mógłby przyćmić to wydarzenie i stać się główną atrakcją. Ujmując atrakcji innym, zuchwale i z rozmachem ujmując. I atrakcyjności (tu już o sobie piszę) - spocone czoło, rozbiegane oczka, niemożność podtrzymania nawet bardzo niezobowiązującej konwersacji. Sorry, Wojtek, zostajesz w domu. Jakby co - gadaj z tatą.

18-20 marca 2016, godz. 10.00-18.00 (w niedzielę do 16.00), Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wstęp wolny.

Jeśli macie możliwość, idźcie. Można pomacać, powąchać, klepnąć. Książki. Dużo książek. Porozmawiać z pracownikami działów promocji wydawnictw, nierzadko po prostu z wydawcami. Ale i z ilustratorami i autorami. Jeśli ponownie targi odwiedzi Bohdan Butenko - znowu zaliczę trzęsące się nóżki ;) To dla mnie zawsze ogromne przeżycie. I wspinam się na wyżyny odwagi podchodząc do Niego i mówiąc, jak bardzo cenię jego twórczość. Mistrz!
Ewa z kolei miło wspomina piosenki i zabawy zorganizowane przez Tomasza Szweda i autografy otrzymane od Magdy Podbylskiej i Katarzyny Bajerowicz. Nie było jej, kiedy polowałam na podpis Emilii Dziubak. Może tym razem się uda? Jeśli w ogóle będzie, bo nie znam jeszcze szczegółowego programu Targów. Prócz WWW - można dołączyć do wydarzenia na FB KLIK.
Podczas poznańskich targów tradycyjnie organizowane są wystawy „Mistrz Ilustracji”  oraz Salon Ilustratorów, na którym pokazywane są prace młodych artystów plastyków.
Wraz z Targami Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców odbywają się Targi Edukacyjne, na których swoją ofertę prezentują szkoły i instytucje oświatowe różnych szczebli i specjalności – również spoza Polski. Ekspozycję Targów Edukacyjnych wzbogaca Salon Wyposażenia Szkół i Przedszkoli. [materiały promocyjne]

 
5 marca, 2 kwietnia, 7 maja i 4 czerwca 2016, godz. 11.00 i 13.00, Warsztaty dla dzieci z Młodym Uniwersytetem Artystycznym, Słodownia, Stary Browar (Poznań). Zajęcia bezpłatne (obowiązują zapisy, tel. 61 667 14 00) dla dzieci w wieku 6-10 lat.
„Arty” to autorski pomysł kadry Młodego Uniwersytetu Artystycznego, doświadczonej w organizowaniu rozbudzających kreatywność i edukujących artystycznie warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. MUA to inicjatywa powstała na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przy pracowniach zajmujących się projektami i działaniami twórczo-edukacyjnymi. Oficjalnie istnieje od października 2014 roku, jednak wszyscy członkowie posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów. W ciągu minionego roku MUA wziął udział w kilkudziesięciu projektach, m.in. Festiwalu Malta, Poznań Design Days, zaprojektował i przeprowadził cykl warsztatów dla Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Starego Browaru (np. w ramach akcji Lato w mieście by Stary Browar). Działa pod patronatem UAP, Fundacji UAP oraz Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSEA. [materiały promocyjne]
A jak już jesteśmy w Starym Browarze... Wiecie, że już są Zające? :) Od 26.02. stoją i będą kicać (jak nikt nie patrzy) do 26.03.2016. Wejściówek na warsztaty malowania zajęcy już nie ma, podobno rozeszły się w 1,5 godziny! Szaleństwo! Sprzedaż Zajęcy będzie odbywać się 12 (26 cm) i 19 (46 cm) marca. Dodatkowo 13 marca o godz. 12.00 i  14.00 w Pasażu odbędzie się Wielkanocy spektakl dla dzieci (wstęp wolny), a od 11 marca na Szachownicy będzie można podziwiać prace przedszkolaków.

6 i 13 marca 2016, godz. 12.00, seans filmu Jill i Joy w ramach akcji Dzieciaki do kina!, Kino Muza (Poznań). Bilety - 12 zł.
Pierwszy dzień wakacji jest magiczny. No bo jak inaczej nazwać dzień, w którym Jill i Joy znajdują na ulicy pieniądze, chwilę później spotykają tajemniczą kobietę, która chce sprzedać dom właśnie za taką kwotę, jak ta znaleziona, a kupiony dom okazuje się zaprojektowany tak, by był idealną kryjówką dla dwóch małych i ciekawskich dziewczynek, właśnie takich jak Jill i Joy. Jill i Joy to film o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu. Adaptacja książki Marjatty Kurenniemi to historia dwóch dziewczynek, które spędzają razem wakacje. Są niemal niewidoczne dla zabieganych i zapracowanych rodziców, więc same organizują sobie czas. [materiały promocyjne]

12 marca 2016, godz. 12.15, Cztery żywioły zapraszają do ratusza, wycieczkę zorganizowana przez Agnieszkę Idziak, autorkę książki Cztery żywioły i dwa koziołki, historyka i licencjonowaną przewodniczkę po Poznaniu.
Czy znacie odważnych, mężnych ludzi? Tacy byli dawni Poznaniacy, którzy opiekowali się swoim miastem! Spróbujemy ich bliżej poznać i sprawdzimy jak byśmy sobie poradzili żyjąc tak ja oni… Cztery żywioły już obmyślają zagadki, które przypomną Wam nasze żywiołowe wycieczki!
Spotkamy się w ratuszowej szatni, zaraz po „koziołkach”. Czas wycieczki: ok. 60 min + ok. 30 min przeznaczone na dodatkowe atrakcje. Wielkość grupy: ok. 20 dzieci z rodzicami. Cena: 20 zł/dziecko (Uwaga! 15 zł za bilet dla dziecka, które pochwali nam się dokończoną przez siebie ilustracją z własnej książki „Cztery żywioły i dwa koziołki”). Dorośli towarzyszący dziecku nie płacą. Obowiązują zapisy: tel. 504 152 120, e-mail: pikinini@pikinini.pl [materiały promocyjne]

19-20 marca 2016 r. w godz. 11.00-17.00, XV Jarmark Wielkanocny w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Już po raz piętnasty Muzeum zaprasza do odwiedzenia Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie. Na zwiedzających, jak co roku, czekać będzie wiele atrakcji, które pozwolą miło i efektywnie spędzić czas na terenie naszej placówki. Impreza nawiązuje do tradycji jarmarków małomiasteczkowych, które odbywały się dawniej przed ważnymi świętami dorocznymi. Podczas Jarmarku Wielkanocnego tradycyjnie będzie można przyjrzeć się pracy twórców ludowych i rzemieślników z różnych regionów kraju i zakupić ich wyroby, a także poznać zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz wiosną. Stanowiska te będzie można znaleźć na terenie całego Muzeum: na placu głównym, na terenie parku podworskiego, w pawilonie nr 8 oraz na terenie folwarku: w stodołach i oborach. W programie przewidziano m.in.: pokazy prac polowych z wykorzystaniem siły pociągowej zwierząt, pokazy wypieku chleba oraz wędzenia wędlin, pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników wraz ze sprzedażą ich wyrobów, stoiska interaktywne dla dzieci. [materiały promocyjne]
To może książka na koniec? :)
Właśnie ukazała się druga część książki o przygodach Basałyka i Psotki. Nie widziałam jej, nie oglądałam, ale... Coś Wam opowiem. W okolicach premiery części pierwszej uznałam, że to jeszcze nie lektura dla Ewki. Ewka podrosła, ja zapisałam się do kolejnej biblioteki dla dzieci i kiedy ona nurkowała między książkami w poszukiwaniu tytułów związanych z blondynką o nienaturalnie wąskiej talii, ja wypatrzyłam Basałyk i Psotka idą do pracy. Część I. Chwyciłam, nie wypuściłam. Ewka wyglądała na zupełnie nie zainteresowaną moim wyborem. Do czasu. Rany, jaka to jest fajna książka! Tu macie opis części pierwszej KLIK, tu drugiej KLIK. Codziennie czytałyśmy jeden rozdział i zawsze, ZAWSZE był on kolejnego dnia pretekstem do konkretnej zabawy (każdy rozdział to fabuła = przedstawienie zawodu, słowniczek pojęć, propozycja zabawy plastycznej). Książkę już oddałam, ale tak - to jeden z tych tytułów, do którego chcę wrócić. I koniecznie przeczytać jej drugą część. Ilustracje-rozkładówki pochodzą z części pierwszej, więcej możecie znaleźć tu KLIK, część druga tu KLIK.
* 2012, 2013, 2015

Źródła zdjęć: materiały promocyjne MTP, Wittchen Jakub dla Starego Browaru, poznandladzieci.pl, www.polskailustracjadladzieci.pl

Popularne posty